• HOME
  • REVISTA
  • EXPO AVENTURI
  • COMPARATOR PRETURI
  • FORUM
  • Pagina de start a forumului lapescuit.net
    Forum Pescuit - Aventuri La Pescuit
    Forum Pescuit, discutii pescuit, balti de pescuit, lansete, mulineta, momeli, nada si partide de pescuit.

Acum este Sâm 19 Apr, 2014 10:09 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 76 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
    Autor Mesaj
     Subiectul mesajului:
    MesajScris: Mie 07 Oct, 2009 9:19 am 
    Neconectat

in cazul asta draga Sigi....nashpa treaba.Parca mi-as fi dorit sa am dreptate...

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Mie 07 Oct, 2009 11:57 am 
    Neconectat

@ vanila
    munca la camp?
    numai cine nu a auzit de ajutor de somaj fara o zi muncita , de pensie de handicap sau de pensie pe caz de boala la oameni care pleaca la munca afara , repet, numai acestia sunt dilii si dau cu sapa in Terra. daca te apuci si cauti cauzele branconajului intri in tentaculele caracatitei si o sa simti o nevoie acuta sa aprinzi o lumanare pt VLAD TEPES , ca multa dreptate avea.

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Mie 07 Oct, 2009 12:46 pm 
    Neconectat

:lol: :lol: :lol: amin !!!

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Mie 07 Oct, 2009 1:44 pm 
    Neconectat

APSHD scrie:
    Pe la noi inca nu a aparut aceasta metoda si sper ca nici nu va aparea.

Metoda asta e cam la fel cu " triunghiurile"de pe la noi???Sau o fi tot aia cu alta denumire. Intr-o revista de pescuit mai veche, era un articol despre "pescuitul" la "ecran" prin Moldova, care era tot metoda triunghi, cu o alta denumire.

O punem de-un concurs: parasutele lor, contra triunghiurilor noastre. :twisted:

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Mie 07 Oct, 2009 3:10 pm 
    Neconectat

mah ce o tot dati cu parashuta asta ca ma dispera....ce dreaq e aia, dati si voi o poza, ..... eu zic ca mai grav e sa dai cu curent, sa deversezi porcarii in ape si sa nu patesti nimic, ca da cu parasuta si prinde nimic da-l in colo de pescar, probabil e presat de timp, nu are vreme de lanseta, prinde mai mult peste in timp putin si se tireaza acasa, dpe cand ala cu curentul e criminal in serie, unde da nu mai calca pestele o luna, si ce scapa doar cu ameteala nu mai depune in veci icre ......ala trebuie prins si batut de toti platitorii de permis care merg cu unditza la garla, chiar si de parashutiti....hac, parera mea :D :lol: :lol: :lol: :lol:

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Mie 07 Oct, 2009 3:47 pm 
    Neconectat

asta e parasuta :wink: furlu se leaga se inelusul de jos si se lanseaza pur si simplu :cry: :cry:
    Imagine

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Mie 07 Oct, 2009 3:50 pm 
    Neconectat

mda, ciudat, totusi aia care dau cu asa ceva trebuie apreciati pt ca reushesc sa foloseasca ceva nou

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Mie 07 Oct, 2009 6:24 pm 
    Neconectat

Nitu V scrie:
    solutia de acum sunt baltile private...

De ce crezi asta?

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Mie 07 Oct, 2009 9:44 pm 
    Neconectat

miza scrie:
    mda, ciudat, totusi aia care dau cu asa ceva trebuie apreciati pt ca reushesc sa foloseasca ceva nou

Sper ca glumesti :roll:
    Pai daca aplicam acest principiu pe care il vezi tu : ,, AIA FURA MAI MULT CA NOI" (adica cei cu curentul , plase ,..etc) in veci nu se va intampla nimic. Ba mai mult vom ajunge sa ,,nimicim" toti, ceea ce a mai ramas ratacit din plase, poluari,...etc.
    Cred ca cel mai important ar fi sa nu toleram astfel de acte si sa aratam celor care sunt tentati sa foloseasca astfel de practici la ce se expun :wink: In acest fel acestia pot constientiza ca aceste fapte conduc la pedepse,...etc si pot lua la randul lor masuri impotriva celor care fac abuzuri(aici ma refer desigur la instiintarea autoritatilor care au drept de control). Principiul ,,aplicabil" ar fi simplu: daca eu nu am voie, tu de ce ai avea?????

P.S. Pentru a nu se intelege ca, cuvantul fomist inseamna ,, muritor de foame" precizez ca la noi acest nume este dat celor care iau pana si cel mai mic peste acasa!

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Joi 08 Oct, 2009 6:17 am 
    Neconectat

MIHAI78 scrie:
    miza scrie:

Pai daca aplicam acest principiu pe care il vezi tu : ,, AIA FURA MAI MULT CA NOI" (adica cei cu curentul , plase ,..etc) in veci nu se va intampla nimic. Ba mai mult vom ajunge sa ,,nimicim" toti, ceea ce a mai ramas ratacit din plase, poluari,...etc.
    Cred ca cel mai important ar fi sa nu toleram astfel de acte si sa aratam celor care sunt tentati sa foloseasca astfel de practici la ce se expun :wink: In acest fel acestia pot constientiza ca aceste fapte conduc la pedepse,...etc si pot lua la randul lor masuri impotriva celor care fac abuzuri(aici ma refer desigur la instiintarea autoritatilor care au drept de control). Principiul ,,aplicabil" ar fi simplu: daca eu nu am voie, tu de ce ai avea?????

P.S. Pentru a nu se intelege ca, cuvantul fomist inseamna ,, muritor de foame" precizez ca la noi acest nume este dat celor care iau pana si cel mai mic peste acasa!

mda, da-mi voi sa nu fiu de acord cu ce zici, dpmdv cele mai dazastruoase lucruri e sa poluezi apele, iar apoi sa dai cu curent , plasarii, parasutisti sau aia care dau cu 25 de lansete nu produc atata paguba cum produc ceilalti, pestele poate sa fie prins, poate sa fie prajit sau facut conserva atata timp cat are habitatul curat si se poate reproduce, de plase si parasute mai sunt pesti care scapa, dar de curent si poluare nu vad sa scape f multi si cum am scris si mai sus, cei care scapa nu se mai reproduc in vecii vecilor, asa ca hai doar sa radem de cei care dau cu plase, parasute, sau 25 de lansete, sa-i facem de kakao pe forumuri si pe net, iar pe cei ce folosesc alte modalitati mult mai distructive de a prinde peste, sa-i condamna[.....hac parerea mea....respect

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Joi 08 Oct, 2009 7:48 am 
    Neconectat

Drignei scrie:
    Nitu V scrie:
    solutia de acum sunt baltile private...

De ce crezi asta?

ca sa intelegi ce a fost in sufletul meu cand am constatat asta ,trebuie sa lamuresc cateva lucruri...
    sunt un impatimit al salbaticului . imi place sa fac un gratar pe malul apei , sa pun cortul unde vreau , sa pescuiesc si sa invat copiii sa pescuiasca. pe o balta amenajata e clar ca trebuie sa te supui unor reguli stricte ,reguli dupa care ar trebui sa te porti si in salbatic atat doar ca mie-mi place sa respect natura din constiinta nu impus. nu vorbesc de preturi care sfideaza logica mea , pe baltile private.deci cantarul spune clar ...salbatic...dar...mizeria ramasa in urma noastra ,ghiolbania DJ-eilor de balta ,lipsa respectului ,braconajul la vedere afisat ca o fapta fireasca, fapta care a dus la lipsa pestilor , nu fac decat sa rastoarne balanta.
    citeam ieri in avp ,in interviul lui eugen despre interdictia de a pescui cu viermi colorati pt ca pot dauna mediului, in olanda parca.
    noi nu o sa apucam asa vremuri pt ca eu cred ca e nevoie de o schimbare undeva in ADN ...ARN...gene...sau ce mai avem noi pe acolo, schimbare care sa ne faca sa intelegem ca nu putem trai sanatos intr-un mediu bolnav.
    politia , jandarmeria nu sunt o solutie in tara in care talharii sunt judecati in stare de libertate.
    pe forumul revista lu peste sunt filmati 2 jmecheri care au prins un crapcean.dialogul...,,da-i drumul ca e ziua ,,...a dus la posibilitatea excuderii pe viitor de pe balta cu fapta.simplu.
    pe apa salbatica politia face panda prinde ,,electricianul,, care are inspiratia sa arunce generatorul din barca -maine cumpara altul- , dar reusesc sa probeze fapta iar judecatorul spune ca nu prezinta pericol social , si primeste 2 mil amenda...rad de ma prapadesc ...sau plang.

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Joi 08 Oct, 2009 8:20 am 
    Neconectat

miza scrie:
    MIHAI78 scrie:
    miza scrie:

mda, da-mi voi sa nu fiu de acord cu ce zici, dpmdv cele mai dazastruoase lucruri e sa poluezi apele, iar apoi sa dai cu curent , plasarii, parasutisti sau aia care dau cu 25 de lansete nu produc atata paguba cum produc ceilalti, pestele poate sa fie prins, poate sa fie prajit sau facut conserva atata timp cat are habitatul curat si se poate reproduce, de plase si parasute mai sunt pesti care scapa, dar de curent si poluare nu vad sa scape f multi si cum am scris si mai sus, cei care scapa nu se mai reproduc in vecii vecilor, asa ca hai doar sa radem de cei care dau cu plase, parasute, sau 25 de lansete, sa-i facem de kakao pe forumuri si pe net, iar pe cei ce folosesc alte modalitati mult mai distructive de a prinde peste, sa-i condamna[.....hac parerea mea....respect

Daca ai inteles ceea ce am spus e evident ca eu nu vreau sa incurajez fapte de braconaj indiferent de natura lor( plase, curent,...etc )si imi doresc asa cum precizezi si tu ,, APE CURATE" nepoluate. Daca o apa poluata se vede si se poate arata foarte usor, urma unui braconier este mai greu de gasit. Imagineaza-ti ce poate face un plasar cu 1-2 km de plasa pe saptamana :evil: :evil: :evil:

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Lun 12 Oct, 2009 7:54 am 
    Neconectat

e a 3-a duminica in care plasarii isi vad linishtiti de ale lor ziua in amiaza mare pe barajul de la Auresti Valcea.La ora 11.00 isi scoteau linishtiti km de plase...sa inteleg ca jandarmii au intrat intr-un concediu prelungit,ori acel baraj nu se mai afla in a lor jurisdictie.Pacat.De filiala Valcea nici nu mai pomenesc...........

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Lun 12 Oct, 2009 8:02 am 
    Neconectat

vanilla2009 scrie:
    e a 3-a duminica in care plasarii isi vad linishtiti de ale lor ziua in amiaza mare pe barajul de la Auresti Valcea.La ora 11.00 isi scoteau linishtiti km de plase...sa inteleg ca jandarmii au intrat intr-un concediu prelungit,ori acel baraj nu se mai afla in a lor jurisdictie.Pacat.De filiala Valcea nici nu mai pomenesc...........

CE TI SE PARE ANORMAL ? :lol: :lol: :lol: :lol: ASA E DE ANI DE ZILE ACOLO :wink: :evil: :evil:

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Lun 12 Oct, 2009 8:40 am 
    Neconectat

greere tata...vad ca eshti valcean.Hai sa o punem de un pescuit la culisanta la mine aici la Auresti.Merge bine in perioada asta ...mai punem matchurile un pic la treaba.ce zici????

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
    Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 76 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2