• HOME
  • REVISTA
  • EXPO AVENTURI
  • COMPARATOR PRETURI
  • FORUM
  • Pagina de start a forumului lapescuit.net
    Forum Pescuit - Aventuri La Pescuit
    Forum Pescuit, discutii pescuit, balti de pescuit, lansete, mulineta, momeli, nada si partide de pescuit.

Acum este Mar 21 Oct, 2014 7:18 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 76 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
    Autor Mesaj
    MesajScris: Lun 05 Oct, 2009 4:36 pm 
    Neconectat

Am fost zilele trecute la un pescuit, pt a ma putea relaxa un pic, si nu mica mi-a fost mirarea cand am auzit si chiar vazut o noua metoda de pescuit care a aparut prin zona noastra(nu stiu daca se pescuieste si in alte parti :shock: ).
    Deci este vorba de o plasa monofilament de 1,5-2 metri care are in capat un plumb si care se leaga la o lanseta direct de fir si se lanseaza cu ea. plumbul se aseaza pe fund si din cate am inteles ea se desface in apa ca un evantai.
    Bineinteles ca metoda este ilegala, dar romanul nostru cum este inventiv atunci cand nu prinde peste, a adoptat-o imediat.
    Degeaba incearca unii sa riposteze(inclusiv eu) ca metoda nu trebuie aplicata pt ca este ilegala, nu ai cui sa-i explici pt ca te trezesti in nas cu vorba ,, dau dupa obleti ''(desi prind pesti pe care unii doar ii viseaza).
    Culmea este ca majoritatea celor care o practica sunt ,, pensionarii nostri" care mai au si reducere pe apele publice la permisul de pescuit.

P.S.

1. RUSINE CELOR CARE O COMERCIALIZEAZA ( SI AICI MA REFER SI LA UNELE PERSOANE CARE FRECVENTEAZA ACEST FORUM SI STIU PREA BINE CE FAC!!!!!!) SI SE BUCURA LA UN BAN PE CARE IL CASTIGA, FARA SA LE PESE DE FAPT CE PROMOVEAZA CU ACEASTA METODA!!!!!!
    2. RUSINE CELOR CARE O CUMPARA !!!!!!
    3. CINSTE JANDARMERIEI VALCEA CARE I-A MASURI :wink:
    :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Lun 05 Oct, 2009 5:01 pm 
    Neconectat

:twisted: RUSINE :evil:

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Lun 05 Oct, 2009 6:45 pm 
    Neconectat

Pe la noi inca nu a aparut aceasta metoda si sper ca nici nu va aparea.

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Lun 05 Oct, 2009 8:57 pm 
    Neconectat

rupe tot ce depinde de okiul plasei si de indemanarea pescarului + localizarea pestelui :wink: :cry: :cry: pt "recoltat" momeala pt stiuca e buna dar din pacate se poate folosii si pt pescuit in perioade reci la toate speciile de peste in functie de oki :wink:

pe langa parasuta mai exista si "televizorul" :lol: :lol: criminal la oblete din pacate :cry: :cry: :cry: :cry: asta ar mai merge ca scula de recoltat momeala dar nu toti il folosesc pt asa ceva .cel putin 80% il folosesc pt a prinde peste de dus acasa :cry: maine dac vreti va desenez un "televizor" si o "parasuta" ca sa stiti cum arata dar din pacate nus cat ar folosii pescarilor si cat braconierilor daca vreti sa le vedeti dfdati cu parerea :wink:

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Lun 05 Oct, 2009 9:57 pm 
    Neconectat

greere , stai cuminte ca dai idei !!! :wink: ...zic si eu...

www.plutePandy.ro
    Imagine

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Lun 05 Oct, 2009 11:09 pm 
    Neconectat

Din pacate stiu despre ce este vorba, este primul an cand vad asa ceva pe Jiu (auzisem de asta, dar speram sa nu fi auzit si cine nu ar fi trebuit sa auda)...Foamea e mare, nepasarea si mai mare...
    Greere, poti sa desenezi linistit ce vrei, pentru ca cei ce fac asta nu cred ca s-au documentat de pe forumuri de pescuit sportiv... Oricum "stilul" asta ar trebui sa ne puna pe ganduri...nu prin faptul ca "rupe", ci prin faptul ca exista multi care se preteaza la asa ceva...

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Mar 06 Oct, 2009 9:08 am 
    Neconectat

Mihai ai perfecta dreptate.La barajul de la Auresti (valcenii stiu unde este) nebunia asta cu parasutele a inceput de cateva luni.Acum 3 saptamani am asistat la o "initiere" in tainele pescuitului,din pacate inceputa clar cu stangul.Un tata ii explica copilului cat de eficace poate sa fie aceasta metoda si cat de prosti pot fi ceilalti care se chinui sa ia un caras la bat.M-a frapat aceasta intamplare pentru ca si eu astept sa il initiez pe fiul meu in tainele pescuitului....mi-a parut rau de acel copil.
    Mai nou la noi la baraj cel putin 30 % din pescari dau la parasuta...bravo jandarmeriei????bravo filialei????care jandarmerie???care filiala????atata timp cat braconierii isi fac de cap nestingheriti de nimeni pana si in weekend,cand se stie ca ai toate sansele sa te trezesti cu un control pe cap.E foame....asa e oameni buni...e foame mare dar si prostie,lipsa educatiei si multe altele.De ce spun asta...puteti face simplu un sondaj pe balta,oameni care chiar nu au ce manca acasa se vad repede,ii gineshti imediat....aici e vorba de ceva mult mai grav decat foamea....e vorba de nesimtire !!Eu personal la balta vad din ce in ce mai putini pescari si din ce in ce mai multi braconieri,indiferent de nivelul la care se braconeaza.Tot braconeaj se cheama.
    ADIO PESCUITULUI SPORTIV.....BUN VENIT BRACONAJULUI!!!!!

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Mar 06 Oct, 2009 11:49 am 
    Neconectat

... :roll: doar vorbe... :roll: :roll: :roll:

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Mar 06 Oct, 2009 3:35 pm 
    Neconectat

Citind titlul topicului, m-am gandit ca ar fi vorba despre vreo curva bagata in apa, sa atraga pestii... :roll:

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Mar 06 Oct, 2009 3:41 pm 
    Neconectat

Nitu V scrie:

Nitu v...ar putea fi si altceva in afara de vorbe?Probabil faci referire la simtul civic....sa-l vad io p-ala care se ia la harta cu turma de parasutari..
    Dar daca stau mai bine si ma gandesc....cred ca ai totusi dreptate...ne racim gura de pomana.
    welcome to the jungle

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Mar 06 Oct, 2009 6:04 pm 
    Neconectat

Fishbones scrie:
    Citind titlul topicului, m-am gandit ca ar fi vorba despre vreo curva bagata in apa, sa atraga pestii... :roll:

SI eu voiam sa citesc despre tehnica,tactica de abordare,uleiuri esentiale...cat de importanta e discretia(eu as insurat) 8)

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Mar 06 Oct, 2009 9:25 pm 
    Neconectat

vanilla2009 scrie:
    Mihai ai perfecta dreptate.La barajul de la Auresti (valcenii stiu unde este) nebunia asta cu parasutele a inceput de cateva luni.Acum 3 saptamani am asistat la o "initiere" in tainele pescuitului,din pacate inceputa clar cu stangul.Un tata ii explica copilului cat de eficace poate sa fie aceasta metoda si cat de prosti pot fi ceilalti care se chinui sa ia un caras la bat.M-a frapat aceasta intamplare pentru ca si eu astept sa il initiez pe fiul meu in tainele pescuitului....mi-a parut rau de acel copil.
    Mai nou la noi la baraj cel putin 30 % din pescari dau la parasuta...bravo jandarmeriei????bravo filialei????care jandarmerie???care filiala????atata timp cat braconierii isi fac de cap nestingheriti de nimeni pana si in weekend,cand se stie ca ai toate sansele sa te trezesti cu un control pe cap.E foame....asa e oameni buni...e foame mare dar si prostie,lipsa educatiei si multe altele.De ce spun asta...puteti face simplu un sondaj pe balta,oameni care chiar nu au ce manca acasa se vad repede,ii gineshti imediat....aici e vorba de ceva mult mai grav decat foamea....e vorba de nesimtire !!Eu personal la balta vad din ce in ce mai putini pescari si din ce in ce mai multi braconieri,indiferent de nivelul la care se braconeaza.Tot braconeaj se cheama.
    ADIO PESCUITULUI SPORTIV.....BUN VENIT BRACONAJULUI!!!!!

Pot sa confirm ca in data de 05 octombrie(adica luni) pe barajul din Nord pe Olt s-au facut controale ale jandarmeriei si s-au identificat 2 persoane care practicau acest sport. Eu am fost unul din martorii solicitati de jandarmerie. Cursul evenimentelor este clar: confiscare ustensile+ amenda+ducere la sediul jandarmeriei a celor 2 indivizi si apoi asa cum s-a spus intocmirea unor dosare in ceea ce priveste pescuitul cu ustensile interzise.
    Nesimtirea a fost ca unul dintre indivizi(pensionar) avea 2 astfel de lansete echipate cu astfel de plase, una o pozitionase putin mai departe de el pt a acoperi o arie mai mare :evil: . Durerea mare este ca foarte multi din jurul lui aprobau aceasta metoda si pareau ca nu sunt incomodati de aceasta metoda.
    P.S. Felicit pe aceasta cale pe cel care a facut pasul inaintea mea(si anume a telefonat jandarmeriei ), deoarece eu tocmai ajunsesem si ii vazusem pe indivizi cum pescuiesc find evident intrigat de nesimtirea lor.
    P.S.2. Culmea a fost ca dupa ce a fost condus la sectie unul din indivizi(pensionarul) s-a intors la pescuit impreuna cu sotia si incerca sa se planga pe la prieteni de pe malul apei, cum ca el saracu nu are nici o vina, ca el a cumparat ustensila de la magazin si vezi doamne a crezut ca poate sa o foloseasca si ca el nu face atatea daune cum fac plasarii din zona. I-am raspuns ca se vede ca nu are permis de pescuit si ca nu stie ca legea interzice pescuitul cu orice tip de plasa monofilament(bineinteles ca s-a facut ca nu aude sau nu intelege ce ii explicasem, deh grea si limba asta romana atunci cand nu vrei sa o intelegi :twisted: :twisted: :twisted: )
    P.S. 3 Deci pt a nu avea probleme cu astfel de indivizi chemati jandarmeria :wink:

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Mar 06 Oct, 2009 10:15 pm 
    Neconectat

vanilla2009 scrie:
    Nitu V scrie:

Nitu v...ar putea fi si altceva in afara de vorbe?Probabil faci referire la simtul civic....sa-l vad io p-ala care se ia la harta cu turma de parasutari..
    Dar daca stau mai bine si ma gandesc....cred ca ai totusi dreptate...ne racim gura de pomana.
    welcome to the jungle

simt civic ? ce este ala prietene? :lol:
    doar vorbe pt ca injuram un parasutist dar nu si pe cel care a vindut asa ceva sau pe cel care a aprobat legea pt importarea ei.
    le spunem fomisti dar doamne fereste nu am fost niciodata in pielea lor. unii isi vand corpul altii copiii iar altii baga plase .
    vorbim de educatie si invatare de minte dar ne lasam cumparati cu un pix sau un aprinzator de aragaz si de 20 de ani ne conduc aceleasi lichele .
    in 99% din exemple hulim efectul in loc sa cautam cauza.
    solutia de acum sunt baltile private...in rest...doar vorbe.! :cry: :cry: :cry:

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Mie 07 Oct, 2009 8:41 am 
    Neconectat

Mihai78 - bravo tie si celor ca tine.Eu personal nu am mai vazut jandarmii facand un control de foarte mult timp,cel putin aici la mine la Auresti.Ai cumva un numar de tef.de la jandarmeria valcea?dar cred ca il gasesc si pe net.
    Cat despre fomisti??hai sa fim seriosi,nu cred eu ca sunt chiar atat de multi oameni care se duc la balta doar pentru ca nu au ce hali acas'.Si daca sunt...cred ca mai bine ar incerca munca de camp...e mai sanatoasa.Cred ca tot lipsa educatiei sta la baza acestei probleme.Braconajul a existat dintotdeauna si va exista cu mult dupa ce noi ne vom fi dus deja...nu stiu daca solutia optima ar fi fuga catre baltile private,asta ar insemna sa le lasam raurile,tot acest luciu de apa care e shi al nostru.Totusi braconierii sunt inca intimidati de prezenta noastra si inca au retineri in a baga plasa langa noi ...

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Mie 07 Oct, 2009 9:04 am 
    Neconectat

Te inseli amarnic, Vanilla, tare mi-e ca Nitu are dreptate...

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
    Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 76 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2