• HOME
  • REVISTA
  • EXPO AVENTURI
  • COMPARATOR PRETURI
  • FORUM
  • Pagina de start a forumului lapescuit.net
    Forum Pescuit - Aventuri La Pescuit
    Forum Pescuit, discutii pescuit, balti de pescuit, lansete, mulineta, momeli, nada si partide de pescuit.

Acum este Dum 26 Oct, 2014 10:26 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 68 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
    Autor Mesaj
     Subiectul mesajului:
    MesajScris: Dum 26 Iun, 2011 11:43 am 
    Neconectat

Nu stiu unde isi fac blancurile,cei de la Spro ,ori Rozmejer,pentru mine este foarte clar ca producatorii europeni de lansete nu ajung la nivelul celor americani nici in privinta calitatii grafitului din blanc,nici in designul propriuzis al blancului,asta este parerea mea dupa ce am avut o sumedenie de lansete europene,iar acum am trecut pe alea americane ,de care sint extrem de multumit..Este optiunea mea personala ,si nu doresc sa minimalizez performantele lansetelor europene..

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Dum 26 Iun, 2011 6:06 pm 
    Neconectat

E f normal sa avem opinii diferite.
    Daca nu e cu suparare, ce lungimi folosesti ? ma refer la americanisme.
    Referitor la calitatea grafitului sau la design, este o parere, si este f normal ca atunci cand ai cunostiinte cat de cat despre realizarea blankului sa-ti schimbi parerea.
    In spatele realizarii unui blank sta o echipa.
    Solutia tehnica pt realizarea unei vergi, din pct de vedere al rezistentei, al puterii, actiunii, greutatii, numar si diametru inelelor, este data de acea echipa care face proiectarea. Designul, sa inteleg ca te referi la tipul de inelare, maner culori si alte chestii de aspect si nu de realizarea tehnica a blank-ului, sunt chestiuni aleatorii si de regula tin de pretentiile cumparatorului.
    Dupa realizarea vergii, urmeaza copierea acesteia. Lucru care se practica la greu. Aici intervine producatorul chinez, el poate face acelasi lucru cu mult mai putini bani de cat il face americanul. Si pana la urma asta conteaza. Asta nu inseamna ca acel chinez trebuie neaparat sa scoata un blank prost. Daca i se pun la dispozitie materialele proiectate si este verificat la respectarea tehnologiei atunci normal varga trebuie sa fie identica cu cea proiectata. Dar asta se intampla in fabricile chinezesti sau in fabrici americane facute in china. De la una la alta se gasesc mari diferente. Copierea o poate face un oarecare chinezoi asa cum stie el, sau se poate face cu respectare a parametrilor proiectati.
    Asa ca... asta e...
    Asa ca, pt fiecare solutie se cauta materialul care sa corespunda cerintei impuse.
    De aici rezulta si calitatea grafitului la care te refereai.
    Daca se impune o anume calitate, aceasta se realizeaza tehnic. Niciodata nu vei gasii un producator de vergi de carbon care sa nu poata produce vergi de grafit la parametrii proiectati.
    Din punct de vedere al realizarii fibrelor, de carbon, sticla, sau alt compozit, problema nu se gaseste in curtea producatorilor de vergi sau caroserii, catarge sau alte produse finite, este alta treaba. Spun asta pt a intelege ca realizarea unei vergi dintr-un grafit mai bun sau mai putin bun, asa cum am fi tentati unii sa apreciem, nu are nici cea mai mica legatura cu realizarea vergii ci numai cu proiectarea.
    Fibrele respective se creaza in fabrici specializate, la parametrii stabiliti intre consumator si producator.
    Realizarea vergii se face respectand parametrii de proiectare.
    Tehnologia de realizare a vergilor de compozite este una, iar tehnologia de fabricare a fibrelor este alta.
    Despre ce vorbim aici?
    Despre una sau despre alta.
    Sunt lucruri total diferite.

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Dum 26 Iun, 2011 7:40 pm 
    Neconectat

@dady

Stimate domn,va consider un pescar bun(asa cum va considerati si dvs) dar la stationar.Piata europeana de lansete nu ma intereseaza sub nici un aspect,evident,luati asta ca pe o optiune personala.
    Acum sa ma explic,am cheltuit multi,foarte multi bani pe lansete europene si le-am cam testat pe marea majoritate.Eram si eu de parere ca o lanseta americana,dubla sau tripla ca pret este un snobism si nu merita sau nu face mai mult decat alta manufacturata in Europa.Ei am gresit,in momentul in care am cumparat prima lanseta americana si am pescuit cu ea,am observat ca celelalte stau degeaba...un sezon,doua...si le-am vandut sau le-am oferit cadou.
    Pescuiesc exclusiv la rapitor si consider ca un echipament bun iti va desavarsi orientarea catre orice ramura a pescuitului,stationar,crap,fly,spinning,chiar daca esti incepator.Nu o luati in nume de rau dar nu cred ca fost foarte fericita comparatia intre lanseta de spinning si rubesiana.

Daca vrei sa faci ceva bine,specializeaza-te in acel ceva daca vrei sa fii mediocru fa din toate.

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Dum 26 Iun, 2011 8:06 pm 
    Neconectat

din punctul tau de vedere considera-ma un mediocru, nu ma deranjeaza catusi de putin. Am pasiunea pescuitului si o fac in toate directiile in care ma sint bine si unde imi place... deranjeaza cu ceava, sau consideri ca daca tu faci numai spinning esti cu ceva mai bun ca cei care fac si alte feluri de pescuit. Crezi cunva ca o varga americana te face cu ceva mai bun? absolut de loc, important e cat de bun si priceput esti. Din punct de vedere comparativ, rube si un bat de spinn este corecta pt ca voiam sa scot in evidenta latura tehnica, pt ca aici se gaseste explicatia. Este o diferenta enorma intre realizarea tehnica din toate punctele de vedere, material proiectare, absolut tot, intre rube si spinn. Sau poate ti-ai pus vreodata probleme ca cel ce poate face carboane de HD 100 nu poate face si carboane de HD 40?
    Eu am avut o discutie pur tehnica, este bine sa cauti sa intelegi corect cele spuse de mine.
    Nu am incercat sa-ti aduc nici o jignire ci am spus o parere pur personala bazata pe cunostere si tehnica.
    America nu este alta planeta. Ci dimpotriva, o consider tehnic sub nivelul european.
    Am argumente serioase in acest sens.
    Ceea ce iti place tie este foarte ok, dar... exista un dar.
    Cel ce va voii sa acepte o parere sau alta e perfect liber sa se orienteze spre ceea ce crede el. Am mai spus-o si o repet. Nu vreau sa te conving pe tine, nu mi-am propus acest lucru ci am vrut sa explic tehnic cam cum stat treaba.
    Acum, ca intelegi sau ca nu intelegi sau ca te faci ca nu intelegi, este o treaba a ta personala.
    Te intrebasem ce lungimi de vergi americane folosesti.
    Avea un sens intrebarea.

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Dum 26 Iun, 2011 10:19 pm 
    Neconectat

...Dady,pescuiesc cu lungimi cuprinse intre2.01si 2.13m.Prima lanseta americana pe care am pus mina a fost un st croix avid de 8.6ft(2.66m),si mi-a schimbat conceptia depsre spinning.Brusc ,am regretat anii in care am tatonat tot felul de firme,Shimano,Balzer,Daiwa..si in final Rozmejer..

...Acel Avid era potrivit pentru voblere mai mult dar, puteai sa dai si la jig cu el...Dar eu vroiam mai mult...vroiam una de jig scurta(2.13)si fast...Apoi au urmat si altele si nu-mi pare deloc rau..

...Cind ma refer la designul blancului,(blank,nu lanseta in sine)ma refer la lungimea lui,grosimea peretilor,conicitate,si modul in care este construit(tehnologie i.p.c.etc)Lansetele europene sint pur si simplu in urma la capitolul acesta..Deabia acuma de citiva ani,copiaza si ei, miner split grip,drop shot,cranckbait..dar ramin niste imitatii..Cum este inzorzonata sau nu o lanseta ,aici nu ma pronunt,pt ca este chestie de gust si nu-i frumos sa te bagi in gustul fiecaruia...Mie personal imi plac culori inchise la blanc,daca se poate sa fie matuit ,nu lucios,inelele inchisela culoare,miner split grip,windchek-uri de culoarea mulinetei..chestii de astea...Marimea inelelor este foarte importanta,dispunerea lor,si chiar matisajul..Oricum ,de aici inainte toate lansetele mele vor fi facute de mine ,cu componente alese de mine pe gustul meu..

...Si ca ultim exemplu in ceea ce priveste performanta unei lansete americane: am scos un somn de aprope 11kg,in maximum 5 minute cu o lanseta medium,fast, cu gramajul nalucii cuprins intre 5si 18gr.Ma indoiesc ca este vreo lanseta europeana care la oun gramaj declarat 5-18 gr,sa fie capabila de asemenea performante...

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Lun 27 Iun, 2011 7:38 am 
    Neconectat

o problema este aceia a lungimii blankului grafitul are probleme raportat cu lungimea, carbonul tocmai aici isi arata superioritatea. Nu gasesc pe placul meu vergi de grafit la lungimi mai mari....
    In alta ordine de idei, scurtimea este determinata de mai putine valori ale parametrilor constructivi de cat vergile mai lungi. De aici si discutia rube- spinn.
    Cu cat blancurile de grafit sunt mai lungi nu mai sunt atractive, personal nu am gasit ceva pe sufletul meu. In absolut orice constructie se face un compromis... compromisul pe grafit, la lungimi mari este prea mare. Pt a face o varga care sa-mi stea in mana, a trebuit sa prelucrez la blancul de grafit de la all star. Un blanc mai lung si care a primit tunari incepand de la boron la cotor pana la prelucrarea varfului astfel i-am putut conferii actiunea dorita.
    Si varga gipo, cu care pescuiesc de 2,7m a fost modificata, la origine a avut 2,1m si am lungit-o la 2,7m pt a-mi sta in mana.
    Blankul de la gipo e f bine facut, o data ce l-am tunat a iesit ceva universal.
    Lungimea blankului, grosimea in perete, conicitatea, etc...sunt chestiuni practic care tin numai de proiectare si nu de alegerea intempestiva a unuia dintre producatori. Este un concept de proiectare. Ceea ce spuneam mai nainte....
    Personal am vazut vergile de la milo fabricate cu ceva ani in urma, ca si realizare, tehnic vorbind multi le laudau, lucrate impecabil, fara repros, dar lungimile ereau in afara atentiei mele. Scurte, dintr-o bucata. Pasemne facute pt cei care sunt adeptii americanismelor. Daca vrei se poate orice...
    A nu confunda puterea de lansare cu actiunea si rezerva de putere a vergilor.
    Varga all star combinata, are un blank f fin cu puteri de aruncare mici, dar cu o rezerva de putere incredibila. Asa a fost ptoiectata.
    De fapt blankul de la gipo nu e european, este tot in asia facut, dar e facut bine.
    Tehnic grafitul este un compus al carbonului inferior structurii fibrelor de carbon. Din punct de vedere tehnic se realizaeaza din diverse structuri ale carbonului tehnologic la temperaturi mai mici apelandu-se la structura atomo moleculara de cristalizare sau chiar la structuri amorfe.
    Grafitul se diferentiaza de carbonul in fibre prin aceasta structura creata tehnologic. Caut sa te fac sa intelegi ca structura de grafit este sub cea a fibrelor de carbon in sensul fibrelor tehnologice. Structurile de grafit sunt mai usor de realizat ca cele de carbon, si normal mai ieftine. Astfel se obtin structuri carbon hexagonal, tabular, sau in ultimuil timp laminar, sau fara structura (amorf) adica grafit sau structuri carbon, in structuri de cristalizare cubic ceea ce inseamna fibra de carbon dus spre puritatea diamantului.
    De unde se obtin aceste fibre, puritatea lor, lungimea catenelor combinatia dintre catene scurte si lungi rasinile si alte cele, sunt treburi pur tehnice care dau unele calitati suplimentare intr-un anume sens carbonului- grafitului varga.
    Varga cu care ai pescuit acel somn, datorita lungimii reduse isi permite sa aiba in structura un grafit de joasa clasa termica de prelucrare. Adica o structura care are un coeficient de elasticitate ridicat fata de un altul de inalta temperatura de prelucrare si care ar fi fost cu mult mai rigid dar cu rezerva de putere mai mica. Cu alte cuvinte, pe lungimi mici de blank se poate jongla lejer cu module scazute, mici. Daca varga ar fi avut cu cca 25 cm mai mult in lungime, treburile se schimbau total.
    Cele mai scumpe blankuri care se fac, sunt blankurile cu structura densitatii variabila.
    Astea permit blancuri un compromis tehnic mult mai bine primit pe piata si se poate exprima prin: diametre reduse diferente de conicitate f mica aproape cilindrica, rezerva de putere f mare si se pot pastra caracteristici performante asemanatoare si la blankurile lungi. Actiunea vergilor precum si rezerva de putere se realizeaza prin schimbarea modulului pe diferite fractiuni de lungime.
    Tehnic nu se poate realiza un grafit, sa nu mai spun un carbon in sesnul vergii mai bun sau mai putin bun pt ca e facut in china sau america sau europa, numai pt ca a fost facut in alta parte a lumii. Principiile si modalitatea de lucru e aceiasi.
    Tehnic se intervine prin procedee diferite de a se obtine inrasinarea, asezarea fibrelor, proiectarea... intotdeauna 1+1= 2 peste tot, nu exista alta chimie sau fizica...Marile descoperiri in materie le consider epocale in viata carbonului, ca si parere personala, au fost facute cand s-a extras fibra de carbon de cea mai inalta puritate, atunci cand s-a relizat diferenta structurala de cristalizare a carbonului si de aici idea utilizarii catenelor diferentiate in lungi si scurte in obrinerea blankurilor carbon catenar ulterior numit nanolitic sau filer sau mai stiu eu cum dar de fapt vorbim de acelasi lucru, trebuie sa dam cezarului ce e al cezarului, multumita celor de la shimano.
    In sensul intelegerii corecte ar trebuii ca amandoi sa avem aceleasi cunostiinte tehnice si ... se pare ca eu nu sunt la nivelul tau de cunostiinte tehnice...asta e.
    Fibrele cu care se lucreaza in vergi sunt comandate producatorilor de astfel de fibre la niste parametrii tehnici rezultati din proiectare, deci, ce comanzi cu aia lucrezi. Rasinile sunt materiale care intervin in structura in masa in jur de 90%, motiv pt care aici se tot umbla tehnic.
    Matrita o face producatorul dupa datele tehnice proiectate.
    Temperatura de prelucrare e chestie tehnica si respectata de flux.
    Aici se jongleaza cu modulele de elasticitate, se obtin vergi cu rezerva mare de putere sau mai redusa, dupa cum s-a proiectat.
    Toate artificiile constructive, modulare variabila, rasini usurate, etc sunt chestiuni pur tehnice dar grafitul ca si carbonul sunt aceleasi peste tot.

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Lun 27 Iun, 2011 5:02 pm 
    Neconectat

....."""Producere pe cale sinteticăPrin coxificarea (încălzirea sub un curent de aer la 3000 °C) a materialelor bogate în carbon, cum sunt cărbunele brun, antracitul, petrolul sau unele materiale sintetice, se produce o transformare a materialului amorf bogat în carbon în grafit policristalin..

http://ro.wikipedia.org/wiki/Grafit

Eu stiam ca ,carbonul este cel gasit in stare libera ,in natura si prin expunerea la temperaturi ridicate,se obtine grafitul,care are o alta structura..

Dar nu asta-i important,ci faptul ca asa cum spui, oriunde in lume grafitul este grafit si carbonul este carbon.....

Maiestria consta in felul cum pregatesti retea.Pentru ca un pui il poti servi pe jumatate ars,si sarat la maxim, sau,daca bucatarul este priceput,il poti servi bine patruns,in suc propriu,oleaca rumenit...

Satul deci de "puiul"european ,am servit unul pregatit dupa retea americana...si crede-ma este mult mai gustos...Dar asta este parerea mea personala ,nu caut sa o impun nimanui...

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Lun 27 Iun, 2011 8:31 pm 
    Neconectat

@dady

America nu este alta planeta. Ci dimpotriva, o consider tehnic sub nivelul european.

Eu aici inchei discutia,evident in lumina teoriei emisa de dvs....

Fir intins!O viata plina sa aveti!

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Lun 27 Iun, 2011 8:38 pm 
    Neconectat

teoria se referea la discutia raportata la constructia de vergi...
    Imi asum enuntul si sunt pregatit sa fiu contrazis.
    Din contradictie se naste progresul.
    Nu consider ca cineva poate fi atat de patimas incat sa considere ca am fost un nerusinat, un obraznic, un necuvincios, poate chiar un rautacios sau ce mai vrea el sa spuna, pt simplul fapt ca i-am pus intr-o lumina putin nefasta, poate nefavorabila preferinta sau pasiunea pe care a dezvoltat-o pt anume ceva, fie ea chiar america...

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Lun 27 Iun, 2011 10:32 pm 
    Neconectat

ginseng- ma bucura faptul ca ai rasfoit googal-ul... in mod cert este un pas inainte.
    Ca si discutie...
    Carbonul tehnic ca si compus se obtine pe doua cai:
    - prin carbonizarea fibrelor acrilice
    - din derivate petroliere.
    Cel rezultat pe baza acrilica este cel mai raspindit si reprezinta cca 90% din productia mondiala de astfel de fibre.
    Cel obtinut din derivate petroliere 10% din productia mondiala, are calitati superioare in sensul ca, daca cel acrilic poate ajunge pana la un modul de cca 60, celalalt, petrolier pleaca de la aceasta valoare modulara si ajunge la 100.
    Vegile inscriptionate cu HR, sunt confectionate din module de inalta rezistenta, modul inferior valorii 25
    cele notate cu HM sunt cele inalt modulate, modul aprox 40
    Aceasta categorie se refera la vergile de grafit pe care piata americana le noteaza cu IM....Spre ex, cele mai tari sunt cele IM6, poate sunt si altele, dar de astea stiu eu, notatia se intelege ca se refera la modul.
    Acum, ca unii producatori noteaza modulul de la 100 pana la 1000 altii de la 1 la 10 sau altii de la 10 la 100, este poate prea putin important.
    Important este faptul ca, diferenta intre carbonul inalt modulat si grafit, in fibre, este valoarea modulului si structura carbonului. Unul e obtinut la un nivel de procesare si se obtine o structura atomica hexagonala... celalalt este procesat la temperaturi foarte inalte si se obtine o structura atomica apropiata de cea a diamantului.
    Acum referitor la cele doua surse de fibre cel petrolier este cel care se preteaza unei procesari de inalta temperatura. Procesarile nu sunt comunicate de nici un producator, acestia vand functie de tipul de fabrica, fibrele fie de grafit fie de carbon pe diverse moduluti. Asa ca cine lucreaza in grafit nu va avea pretentii la lungimi de vergi ci va concepe vergi care se preteaza grafitului adica structuri de inalta rezistenta.
    Firmele care produc scule cu pretentii de lungime, dau f mare importanta rigiditatii si greutatii vergilor, acestia fiind factori deosebit de importanti in proiectare, acestia lucreaza cu fibre de carbon inalt sau foarte inalt modulate.
    Si, ca sa inchei, carbonul de provenienta petroliera, cel cu cea mai mica rata de productie, ajunge in industria aerospatiala si in vergile de cea mai inalta fidelitate fata de proiectare, cele mai lungi vergi.
    Astfel pietele se separa intre ele functie de cerintele din piata respectiva.
    Acum, poate ma fac inteles de ce spun ca cele mai scumpe cele mai dificile de pus in manopera sunt fibrele de carbon inalt modulat. Cine lucreaza astfel de fibre, in conditiile realizarii produselor aerospatiale trece cu mult peste tehnologia in grafit, atat din punct de vedere al materiei prime cat si al tehnologiei de obtinere a produsului finit.
    Astfel stand treburile, este normal ca piata americana specializata pe grafit nu se poate compara cu piata europeana care produce la cu totul alti parametrii, carbon.
    Vergile de grafit, americane, sunt caracterizate de o rezistenta mare si lungimi reduse, pe cand constructiile europene sunt caracterizate de lungimi si rigiditati mari, usurime mare a acestor produse, dar realizeaza si vergi pt spinning, chiar si din fibre de grafit, sau alte compozite, cele mai multe din carbon cu modul redus, si rezistente mari.
    Asa cum spuneai, gusturile nu se discuta.
    Sper ca cele expuse sa fie cat mai precise , in caz contrar, cititorii pot sa aduca corectii acolo unde este nevoie....
    Discutia nu are scop de a supara pe cineva ci e o discutie pur tehnica din care cred ca se poate retine cateceva.
    Referitor la punerea in opera a vergilor din aceste materiale, pot sa dezvolt si acest capitol foarte interesant si diferit.
    Deocamdata ma opresc aici.

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Mar 28 Iun, 2011 6:41 am 
    Neconectat

...Ma bucur ca am aflat lucruri noi...Pe mine ma intereseaza doar lansetele de spinning,precis ca la vergile de stationar sint chestii pe care nu le stiu,desi, daca ar fi sa aleg un stil de pescuit in afara de spinning,stationarul ar fi, fara indoiala, pe primul loc...Pina atunci ramin dedicat pescuitului cu naluci,poate cind n-o sa-mi mai fie asa usor sa bat kilometrii pe jos ,o sa ma orientez si spre un pescuit mai...stationar..

Sus

Subiectul mesajului: Lansete de spinning
    MesajScris: Sâm 26 Noi, 2011 8:39 pm 
    Neconectat

Referitor la lansetele de spinning doar vreau sa adaug ca lansetele din doua sau mai multe bucati(ma refer la lansetele moderne)sunt la fel de bune ca si cele dintr-o bucata.
    Am citit pe forum-urile din Romania ca multi pescari romani prefera lansetele dintr-o bucata ca fiind mai bune ca cele din mai multe bucati,lucru neadevarat la ora actuala.
    Ma gandesc de asemenea la transportul acestor lansete la locul de pescuit stiind ca nu toti pescarii au masini mari,poate chiar nu au deloc.

Nu va uitati la americani chiar daca ei prefera lansetele dintr-o bucata ,deoarece betele lor stau in barci sau masini mai mari nu,ca HONDA CIVIC EX a mea.

Am pescuit langa multi pescari americani ce pescuiau cu bete dintr-o bucata(si majoritatea cu bete de bait casting) si nu am observat ca acestia sa prinda mai bine decat mine ce pescuiam cu bete de peste 3m. din mai multe bucati.
    Pescuiesc numai la rapitori cu momeli artificiale,90% cu jig-uri si e f. important ca batul sa fie cat mai senzitiv.
    Va pot spune ca o lanseta mai lunga,chiar daca pare ciudat pt. unii pescari,,e mai sensitiva decat o lanseta mai scurta facuta din acelas material si in plus controlezi mai bine naluca,de intepare sa nu mai vorbim deoarece intepi mai bine cu o lanseta mai lunga decat cu una scurta.O lanseta mai lunga te ajuta mult in drill cu un peste mare.....

Eu nu pescuiesc cu lansete scurte dintr-o bucata,pescuiesc in majoritate cu niste bete facute de mine ,multe pe blank-uri de fly+extensie(pt. a avea o lanseta cu lungime mai mare),deci bete din mai multe bucati.
    Pescuiesc numai de pe mal (neavand barca si nici intentia sa-mi cumpar) cu fire textile +leader fluorocarbon.

Daca as fi convins ca as prinde mai multi pesti cu lansete scurte,as schima si eu lansetele cu lansete scurte,dar nu e cazul ,ba am vazut pescari pe care ii cunosteam si cu care pescuiam la white bass,ca si-au cumparat lansete mai lungi vazand ca eu prind de pe mal mai multi pesti ca ei.

Numai bine,

Jean Scurtu

Sus

Subiectul mesajului: Lansete de spinning
    MesajScris: Sâm 26 Noi, 2011 9:14 pm 
    Neconectat

referitor la blank-uri de spinning si casting cititi urmatoarele:

Blanks
    Posted by: Jack Fraser (---.fftp.comporium.net)
    Date: November 24, 2011 09:11PM

Being new at this and getting ready to order . I took a few of my old rods and stripped them down and redid everything on them I dont think it came out to bad Knowing the mistakes that I made I'll get better What my question is what is the difference between a spinning rod blank and a casting rod blank (one pc)

Options: Reply•Quote•Follow Topic•Report
    Re: Blanks
    Posted by: Les Stewart (---.gh.dyn.cm.comporium.net)
    Date: November 24, 2011 09:28PM

Nothing really. You put a casting reel seat on it and you have a casting rod. With a spinning reel seat you have a spinning rod. There are blanks that are designed especially for certain types of uses but there is nothing keeping you from building a different kind of rod from them.

Options: Reply•Quote•Follow Topic•Report
    Re: Blanks new
    Posted by: Tom Kirkman (Moderator)
    Date: November 24, 2011 10:22PM

A blank is just a round tube or shaft. It has no idea what type rod you're building on it. "Casting" or "Spinning" is just the nomenclature placed on it for catalog/selection purposes. They're all made the same way.

Probabil ca destui pescari romani au auzit de TOM KIRKMAN,ce are site-ul american de "rodbuilding"(www.RodBuilding.org) si de la care multi rodbuild-eri au ce invata.

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Dum 27 Noi, 2011 12:26 am 
    Neconectat

Perfect adevarat Dady,exemplu am cumpara o jacheta motociclisti Ducati,de la reprezentanta Ducati in Spania la 500 EUR,si surpriza pe eticheta scria mare si tare MADE IN ROMANIA :) :))

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Dum 27 Noi, 2011 2:19 pm 
    Neconectat

Jean Scurtu a scris.
    [/quote]Va pot spune ca o lanseta mai lunga,chiar daca pare ciudat pt. unii pescari,,e mai sensitiva decat o lanseta mai scurta facuta din acelas material si in plus controlezi mai bine naluca,de intepare sa nu mai vorbim deoarece intepi mai bine cu o lanseta mai lunga decat cu una scurta.O lanseta mai lunga te ajuta mult in drill cu un peste mare.....
    [quote]

Domnule Scurtu,nu stiu de unde pina unde a-ti ajuns la concluzia ca datorita lungimii o lanseta este mai senzitiva decit alta.As vrea sa punctez ca pentru senzitivitate nu exista parametru special,la care sa te raportezi ,si, in felul acesta sa afirmi ca o lanseta este mai senzitiva decit alta.Factori care pot duce la marirea perceptiei asupra nalucii sint
    -grosimea si calitatea firului de pescuit.Un textil care ia apa,este greu si face burta.Senzitivitatea scade.
    -tipul si marimea inelelor.Cu cit sint mai mici,cu atit sint mai aproape de blanc si ,deci, semnalul venit pe fir nu se estompeaza..senzitivitatea este imbunatatita
    -calitatea si grosimea stratului de lac ori vopsea de pe blanc.Am constatat la unele lansete o usoara marirea senzitivitatii blancului,dupa ce am indepartat lacul original..
    -calitatea grafitului din blanc..
    Nu vad ce legatura are cu lungimea lansetei,dimpotriva,din punctul meu de vedere,o lanseta mai lunga ,este implicit si mai grea,are mai mult inele,si cotorul mai lung in spate ,sa nu mai vorbim de greutatile pentru echilibrare..Nu am auzit ca toti acestia , sa fie factori care sa contribuie la o percetie mai buna asupra nalucii...dimpotriva.
    Daca dvs,aveti o formula care sa ii „pacaleasca„as fi incintat daca ne-ati impartasi-o.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
    Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 68 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2