• HOME
  • REVISTA
  • EXPO AVENTURI
  • COMPARATOR PRETURI
  • FORUM
  • Pagina de start a forumului lapescuit.net
    Forum Pescuit - Aventuri La Pescuit
    Forum Pescuit, discutii pescuit, balti de pescuit, lansete, mulineta, momeli, nada si partide de pescuit.

Acum este Dum 23 Noi, 2014 11:54 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
    Autor Mesaj
     Subiectul mesajului: barilla 47
    MesajScris: Lun 20 Feb, 2006 10:05 pm 
    Neconectat

salut!

de ceva vreme am aflat de o noua (pentru mine) momeala si anume BARILLA 47; stiu ca sunt niste paste fainoase de dimensiuni mici, care se folosesc insirandu-se pe fir si acoperindu-se carligul

am aflat de la un pescar de prin zona sibiului; mi-a spus ca se folosesc foarte des la pescuitul pe olt (si nu numai), capturile fiind dintre cele mai diverse (de la clean, mreana ... caras ...)

am inteles ca se folosesc si anumiti coloranti pentru a le da ... culoare ( :wink: )

m-ar interesa sa stiu mai multe despre aceasta momeala si cum se foloseste: modul de preparare, daca sunt "aditivate" cu ceva ...;

presupun ca la un pescuit pe fundul apei ar da cele mai bune rezultate (la "feeder");

cred ca numele complet este Barilla Ditalini Rigati 47, dar nu am gasit o poza mai "detaliata"; in lipsa ei nu pot decat sa va arat asta ....

Imagine

multumesc pentru eventualele raspunsuri; stiu ca e perioada in care se vorbeste mai mult despre asociatii si divizii, dar cred ca ne-ar prinde bine sa ne mai "destindem" si la niste discutii legate mai mult de pescuitul in sine si nu de "organizare" (nu ca asta ar fi mai putin importanta)

salutari!

cristi

.

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Lun 20 Feb, 2006 10:34 pm 
    Neconectat

Salut

Ca orice paste făinoase, cred că şi acestea se pretează cu succes pescuitului. Doar pentru că se numesc Barilla sau în alt fel, nu prea cred să conteze. Eventual forma :roll: dar în general pastele făinoase, în speţă cuş-cuş-ul dar şi seminţele (arpacaş, grâu, etc.) dau rezultate bune mai ales în lunile de vară, când apele sunt mai calde.

Cât despre preparare, trebuiesc fierte cât să ţină pe cârlig şi normal că pot fi aditivate. Când îmi prepar arpacaşul fiert îmi place să pun în aceeaşi apă câteva seminţe de anason. Pentru a nu se "încleia" seminţele (sau pastele) după ce le iei de pe foc, este recomandat ca atunci când le fierbi să pui câteva picături de ulei de floarea soarelui.

Poftă bună!

Pardon, Fir întins!

:wink:

Adi

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Mar 28 Feb, 2006 2:49 pm 
    Neconectat

Adrian Mihut scrie:
    Doar pentru că se numesc Barilla sau în alt fel, nu prea cred să conteze. Adi

in nici un caz nu ma gandeam la firma in sine ci la forma lor; din cate am inteles eu prin zona de care aminteam se foloseste termenul de "barilla 47" - acum nu stiu cat de adevarat e; oricum multumesc pentru raspuns

w

.

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Mar 28 Feb, 2006 8:33 pm 
    Neconectat

Alea sunt cele de care ai auzit , eu nu le prea folosesc , dar au fost cazuri cand ele au facut legea , fiind "lozul castigator".

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
    Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2