• HOME
  • REVISTA
  • EXPO AVENTURI
  • COMPARATOR PRETURI
  • FORUM
  • Pagina de start a forumului lapescuit.net
    Forum Pescuit - Aventuri La Pescuit
    Forum Pescuit, discutii pescuit, balti de pescuit, lansete, mulineta, momeli, nada si partide de pescuit.

Acum este Joi 31 Iul, 2014 11:37 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 69 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5
    Autor Mesaj
     Subiectul mesajului:
    MesajScris: Mar 19 Feb, 2008 7:07 pm 
    Neconectat

Nitzu V, In toate stilurile de pescuit plumbul culisant are citeva avantaje:
    - inlatura rasucirea firului in aer, atunci cind facem lansari repetate, pescuit cu match, bolo si nu in ultimul rind la oblete.
    - Permite o lejera reglare a plumbului culisant in montaj. In acest caz, se monteaza un micro opritor sub plumbul culisant, opritor care trebuie sa indeplineasca doau sarcini. Una de a stopa deplasarea acestui plumb dincolo de locul pe care l-am ales, si inlaturarea astuparii orificiului central, din cauza ca plumbul culisant s-ar lovii violent de un corp tare, cum ar fi o alica de plumb. Dupa citeva astfel de loviri plumbul culisant isi va pierde propietatea de a mai culisa cu usurintza pe fir.Asadar opritorul trebuie confectzionat din un tub de silicon sau smisilicon, ceva mai dur dar tot moale.
    - Plumbul culisant impiedica rasucirea firului in apa.
    - in cazul lestarii integrale a plutei cu plumb culisant, atunci caderea liniei si verticalizarea se face intr-un timp record de scurt, de fapt este cea mai buna metoda de a obtzine cea mai rapida verticalizare.
    - Plumbul culisant permite cautarea pestelui in diverse straturi ale apei. Montajul astfel alcatuit cu un plumb culisant, permite o sondare a straturilor de apa in diverse viteze de cadere, astfel se poate testa prezentza pestelui intr-o anume zona a apei.
    - si ca latura practica la alcatuirea liniei prezinta avantajul de a nu arunca o linie care aparent a ramas scurta, acesta se poate deplasa in partea superioara a liniei plimbind simplu si eficace si foarte rapid, opritorul in zona dorita. Astfel se poate adauga liniei un inaintas care sa salveze o linie care, daca ar fi fost alcatuita cu alice, ar fi trebuit sa abandonam acea zona a firului, deci sa pierdem si fir si alice si cel mai pretzios, timp...
    Sint inca multe avantaje ale acestui plumb.
    - Simpla cadere a acestui plumb in apa produce efecte net superioare.
    - ca si dezavantaj, este costul ridicat al acestora, executarea acestora in cele mai multe cazuri de catre pescar, deoarece cei ce se gasesc in comertz nu sint executatzi cu centrare perfecta. Lucru care-i descalifica imediat. Cei ce sint tubatzi, isi pierd din scopul final, acela de a obtzine intr-un volum mic o masa cit mai mare.

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Mar 19 Feb, 2008 7:20 pm 
    Neconectat

SALUT CRISTIAN
    Normal ar trebui sa ai mai multe plute incepand cu un 4 g si pana pe la 15 g pt ca nu poti sa utilizezi o pluta in toate conditiile .
    Eu as incerca un 6 g iar daca vez ca nu o poti controla ,adica sa ofranezi si sa nu stea in pozitia corecta , schimbi insus pana o gasesti iar pe aceia o mai poti ajusta cu supra lest
    daca nu ai mai pescuit cu bolo vezi ca are doua randuri de tije pt pescuit in curent din stanga si alt rand pt dreapta
    fir intins si spune-ne cum afost si ce ai prins

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Joi 21 Feb, 2008 10:37 pm 
    Neconectat

A intrebat cineva si nu mai gasesc exact unde , de unde poate achizitiona plute Carlusso , voia link sau magazin ... asa ca am sa il postez aici

http://www.sipcarp.ro/magazin/index.php?cPath=64

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Lun 25 Feb, 2008 3:57 pm 
    Neconectat

Cu pluta Cralusso bolo de 3g m-am descurcat destul de bine; a fost mai greu la început, dar am învăţat repede cum trebuie ţinută în curent pt k să meargă cf reclamei :? .
    Ce rezultate am avut am detaliat în topicul DE PE PRUT :cry: :cry: :cry:

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Mie 27 Feb, 2008 12:41 pm 
    Neconectat

Ce bat e recomandat pentru pescuitul cu plute Cralusso ? De 6 metri e bun ? Am vazut ca unele plute au 2 tije, una e indoita spre dreapta, una spre stanga. Cum se monteaza ? Va intreb, pentru ca n-am pescuit pana acum cu plute Cralusso. La noi sunt cam scumpe, 19 lei bucata si nici nu prea sunt multe modele.Ma intereseaza pentru scobar.
    Va multumesc anticipat celor care vor posta din secretele lor!

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Mie 27 Feb, 2008 3:43 pm 
    Neconectat

URSUS2006 scrie:
    Ce bat e recomandat pentru pescuitul cu plute Cralusso ? De 6 metri e bun ? Am vazut ca unele plute au 2 tije, una e indoita spre dreapta, una spre stanga. Cum se monteaza ? Va intreb, pentru ca n-am pescuit pana acum cu plute Cralusso. La noi sunt cam scumpe, 19 lei bucata si nici nu prea sunt multe modele.Ma intereseaza pentru scobar.

Plutele Cralusso sunt concepute in functie de stilul de pescuit.Sunt pentru bolo,rubeziana,varga.Cele pentru bolo cu tija stanga-dreapta cum spui tu,se fixeaza pe fir in functie de directia curentului.Pretul plutelor Cralusso in magazin in Hunedoara nu este 19 lei.Mai viziteaza si alte magazine similare unde le gasesti la 11 lei,si o sa mai schimbam pareri si opinii!

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Mie 27 Feb, 2008 9:39 pm 
    Neconectat

URSUS 2006
    Cand vei cumpara plutele Cralusso torpedo,szourf ,bolo vei gasi in ambalaj schema de montaj .

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Joi 28 Feb, 2008 10:07 am 
    Neconectat

radupris scrie:
    URSUS2006 scrie:

Plutele Cralusso sunt concepute in functie de stilul de pescuit.Sunt pentru bolo,rubeziana,varga.Cele pentru bolo cu tija stanga-dreapta cum spui tu,se fixeaza pe fir in functie de directia curentului.Pretul plutelor Cralusso in magazin in Hunedoara nu este 19 lei.Mai viziteaza si alte magazine similare unde le gasesti la 11 lei,si o sa mai schimbam pareri si opinii!

Am inteles sefu' !!! :lol: Sper sa gasesc magazinul, parca in Micro 5 este , nu ?

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Mar 07 Feb, 2012 9:33 am 
    Neconectat

A pescuit cineva cu aceste plute in ape sub 1 metru adancime ?
    Si cum s-au comportat ?

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
    Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 69 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5

Ora este UTC + 2