• HOME
  • REVISTA
  • EXPO AVENTURI
  • COMPARATOR PRETURI
  • FORUM
  • Pagina de start a forumului lapescuit.net
    Forum Pescuit - Aventuri La Pescuit
    Forum Pescuit, discutii pescuit, balti de pescuit, lansete, mulineta, momeli, nada si partide de pescuit.

Acum este Vin 31 Oct, 2014 11:43 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
    Autor Mesaj
     Subiectul mesajului: Monturi pentru feeder
    MesajScris: Vin 24 Apr, 2009 3:52 pm 
    Neconectat

Ar fi bine daca am discuta si pe acest subiect deoarece mi se pare destul de important ce si cum anume faci o montura "mai speciala" in functie de locul in care pescuiesti la feeder si mai ales pestele vizat.

Am sa incep eu aceasta discutie si cu ajutorul imaginilor :

http://www.aventurilapescuit.ro/foto_2098/pescuit.html

http://www.aventurilapescuit.ro/foto_2099/pescuit.html

Dupa cum se observa este vorba de o montura simpla , dar am folosit ca "fir principal" un Power Gum .Pestele vizat cu o astfel de montura este crapul , exemplare intre 1 si 5 kg.Am ales aceasta varianta deoarece nu am vrut sa fac nici un compromis intre finete si forta , struna poate fi de la 0.12 pana la 0.16 mm (sau chiar mai subtire pentru cei care nu sufera cu inima :lol: ) si cu ajutorul Power gum-ului am reusit sa amortizez o foarte mare parte din tensiunea creata in timpul drillului , tensiune ce nu se mai acumuleaza nici in firul principal si nici in struna , avand astfel sanse la capturi mari pescuind la finete.

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Sâm 25 Apr, 2009 9:36 am 
    Neconectat

Catalin, de ce folosesti vartej si deasupra naditorului? firul nu se mai rasuceste deasupra de naditor...

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Sâm 25 Apr, 2009 10:25 pm 
    Neconectat

Urmaresc F&H si am fost atent la unul din meseriasii unguri, respectiv Domo Gabor.
    La monturile pentru feeder tubul antitangle cateodata il pune cu partea lunga spre forfag iar cateodata cu partea scurta.

Care este explicatia ?
    Sau pur si simplu e loterie.

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Dum 26 Apr, 2009 8:17 am 
    Neconectat

alex dan scrie:
    Catalin, de ce folosesti vartej si deasupra naditorului? firul nu se mai rasuceste deasupra de naditor...

Am folosit vartej deasupra naditorului ca sa il pot prinde de firul principal de pe mulineta cu o agrafa.Daca nu faceam asa trebuia sa prind elastecul direct de firul principal si dupa terminarea partidei trebuia sa il tai.Montura pe care am prezentat-o poate fi folosita la mai multe partide de pescuit in diferite situatii , poti schimba cosuletul sau carligul , in plus daca vei lega elastecul direct de fir vei putea avea surpriza ca firul sa taie elastecul.

(daca te refereai la vartejul care se afla pe cosulet si de care l-am legat de antitangle .. ei bine asa am cumparat cosuletul si casa il scot trebuia sa il tai :lol: , nu ma deranjeaza cu nimic prezenta acestuia )

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Dum 26 Apr, 2009 8:22 am 
    Neconectat

muicanadrian scrie:
    Urmaresc F&H si am fost atent la unul din meseriasii unguri, respectiv Domo Gabor.
    La monturile pentru feeder tubul antitangle cateodata il pune cu partea lunga spre forfag iar cateodata cu partea scurta.

Care este explicatia ?
    Sau pur si simplu e loterie.

Nu stiu daca este neaparat o regula dar eu am urmatorul rationament pentru fiecare situatie : il pun cu partea lunga spre forfac in momentul in care struna este dintr-un fir foarte subtire (0-10 - 0-14 ) si cu partea scurta spre forfac cand firul depaseste diamentrul de 0.16 mm.Cu cat firul este mai gros cu atat este si mai rigid , deci mai mici sanse sa ajunga langa firul principal si sa se incurce cand lansezi.De asemenea o franare a firului principal inainte cu 2-4 m ca montura sa atinga apa iti va garanta in plus ca montura va fi prezentata impecabil si mai putine sanse sa se incurce.Sub acest aspect este la fel ca la waggler care trebuie infranat inainte de a intalni apa pentru a se intinde montura.

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Dum 26 Apr, 2009 8:46 am 
    Neconectat

Catalin232 scrie:
    (daca te refereai la vartejul care se afla pe cosulet si de care l-am legat de antitangle .. ei bine asa am cumparat cosuletul si casa il scot trebuia sa il tai :lol: , nu ma deranjeaza cu nimic prezenta acestuia )

vartejul de langa cosulet este foarte util, deoarece cosuletul se poate invarti in timp ce recuperezi montura.

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Dum 26 Apr, 2009 8:55 am 
    Neconectat

Eh , oricum sper eu ca am raspus la ambele intrebari destul de explicit :lol: :lol: :lol:

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Dum 26 Apr, 2009 9:07 am 
    Neconectat

Imagine

asta este montura pe care o folosesc cel mai mult la feeder pe lac, fara sa incalcesc. singura corectura ar fi ca adaug un vartej pe forfac.
    acum nu stiu cat de bine se preteaza sistemul asta la crap, eu pescuiesc mai mult la peste mic/mediu... cand e vorba de crap prefer un method feeder.
    Imagine

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Dum 26 Apr, 2009 9:20 am 
    Neconectat

Eu am folosit cosuletul acela patrat pentru ca este cel mai usor de identificat cu montura de feeder , in general folosesc un arc naditor fara lest.

Si eu folosesc montura pe care ai aratat-o mai sus , dar fac urmatoarele obervatii (din experienta proprie) :

-daca pun direct pe firul principal arcul culisabil , fara sa folosesc un vartej intre firul principal si cel care trece prin arc , am observat ca firul se rasuceste
    -cu viermi merge sa pescuiesti fara sa ti se incurce struna si acul deasupra momitorului , problemele le-am avut atunci cand am folosit boabe de porumb sau patratica de mamaliga , care sunt mai grele si se incuracau deasupra naditorului , problema asta am rezolvat-o destul de simplu , adica am infipt coada carligului in nada , in partea de jos a momitorului iar la impactul cu apa carligul se elibereaza si nu mai risti nici o incurcatura in limpul lanseului.

PS:cele mai dese incalceli le-am avut folosind fir textil subtire pe post de struna , monofilamentul (datorita rigiditatii) se incalceste mult mai rar , sau daca este putin mai grosut deloc.

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Dum 26 Apr, 2009 10:58 am 
    Neconectat

E buna smecheria cu ingropatul carligului in arcul momitor, o folosesc si eu, dar rar pentru ca de obicei nu e nevoie de asa ceva.
    am incercat si eu sa folosesc momitor fara lest, dar dupa ce lansam si nada se desprindea de pe arc, firul se detensiona si nu mai aveam cum sa sesizez muscaturile...

in ceea ce priveste "cosuletele deschise" (opened swimmfeeder), sincer nu prea dau importanta formei. mai importante sunt greutatea lestului, materialul din care este facut (plastic, sarma) si marimea lor.

problema vartejelor mi se pare mai mult una de gust, eu incerc totdeauna sa pastrez lucrurile cat mai simple cu putinta.

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Dum 26 Apr, 2009 11:34 am 
    Neconectat

alex dan scrie:
    am incercat si eu sa folosesc momitor fara lest, dar dupa ce lansam si nada se desprindea de pe arc, firul se detensiona si nu mai aveam cum sa sesizez muscaturile...

.

M-am lovit si eu de problema asta si am gasit doua rezolvari :

1.Grosimea firului principal , cu cat mai subtire cu atat va trage mai putin montura pe grund si evident se evita aceste detensionari

2.Folosesc doua tipuri de nada pentru momitoarele fara lest , una supraumectata cu , care incarc momitorul pana la nivelul spirelor si una umectata corespunzator pentru a se desface pe substrat.Astfel vei avea atractia dorita a nadei care se desface si elibereaza aromele si ce mai pui in ea si una care iti va sta lipita de naditor si te va asigura ca montura nu se va mai misca de pe grund odata desfacuta nada "exterioara".

De ce sa te chinui sa folosesti nada umectata in doua feluri cand poti rezolva problema prin folosirea unui momitor cu lest?

Eu consider ca decat sa arunci un plumb in apa mai bine arunc nada echivalenta cu greutatea acestuia , alt aspect de care tin cont este grosimea firului principal , adica , daca folosesc un fir principal de 0.18 mm , un cosulet lestat + nada voi stresa Foarte mult sau chiar rupe firul in timpul lanseurilor asa ca prefer naditoarele fara lest.De asemenea in drill , un cosulet gol nelestat te va ajuta mai mult in drill cu un peste mai frumos decat unul lestat , avand in vedere ca la feeder folosim ace de dimensiuni mici (craparii folosesc carlige nr.4 sau 6 scara mustad , pentru crap 1-4 kg ; stationaristii folosesc nr.12 ; 10 sau 8) in timpul drill-ului miscarile haotice ale unui momitor lestat pot dezgata in unele cazuri pestele.

PS:Pentru nada supraumectata (mai colanta) nu folosesc ca adaos produse ce ajuta la desfacerea ei (de exemplu canepa prajita macinata) si folosesc o nada cu o granulatie mai mica (asta daca am la mine ).Si mai explicit , colanta pentru a umple interiorul cosuletului folosind nada pentru caras/platica , iar cea care o vrei sa se desfaca sa fie destinata crapului (are granulatie mai mare).

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Lun 27 Apr, 2009 11:50 am 
    Neconectat

iteresanta foarte chestia asta cu 2 tipuri de nada :idea:

inca ceva, ca sa lansezi tot timpul in acelasi loc trebuie sa dai firul dupa clipul tamburilui. pana aici e ok, dar cand iti intra un peste mai rasarit care ia fir ... apuci sa scoti firul din clip?

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Lun 27 Apr, 2009 12:05 pm 
    Neconectat

alex dan scrie:
    iteresanta foarte chestia asta cu 2 tipuri de nada :idea:

inca ceva, ca sa lansezi tot timpul in acelasi loc trebuie sa dai firul dupa clipul tamburilui. pana aici e ok, dar cand iti intra un peste mai rasarit care ia fir ... apuci sa scoti firul din clip?

Cea mai mare greseala posibila este sa pui firul in clip.Am observat la foarte multe modele de mulinete si produse de firme consacrate ca firul pus in clip se taseaza , va fi ciupit sau dupa cum bine spui poti avea nesansa ca atunci cand prinzi un peste mai "nervos" sa iti rupa exact de unde este firul prins in clip.eu folosesc un marker si "vopsesc" firul pe o portiune de jumatate de metru ca sa imi dau seama exact de distanta la care pescuiesc.Se gasesc in comert si se curata de pe fir in timp si nici nu il ataca...am avut o discutie pe privat pe aceasta tema si am inteles ca si pasta corectoare este buna pentru a marca firul , singurul dezavantaj verificat este ca odata intarita se decojeste destul de repede , asa ca folosirea unui marker pentru fir este preferabila.

Mai poti face o montura pentru a marca un viitor vad , un antitangle , un plumb greu , o margea , agrafa , un plutitor (sau din comert un marker sau o sonda de adancime) si un plumb mai usor cu agrafa. Adica asa :

http://www.aventurilapescuit.ro/foto_2106/pescuit.html

Ai in poza "montura" si markerul de fir care isi face treaba cu prisosinta.
    Cateva lucruri de mentionat : plumbul pus pe antitangle trebuie sa fie destul de greu pentru a ramane pe substrat atunci cand vei recupera surplusul de fir dupa lansare.Poti sonda si adancimea apei in acest fel , masori cat fir trebuie eliberat pentru ca plutitorul sa iasa la suprafata ceea ce te ajuta cand pescuiesti de exemplu la Sheffield sau cand vrei sa cauti praguri / gropi.Dupa ce ai intins bine firul , tine lanseta pe verticala si leaga plumbul acela mai usor de firul principal cu agrafa si lasa-l sa culiseze 10-15 m in apa , apoi elibereaza treptat fir pentru a scoate markerul la suprafata.Dupa ce ai terminat toata treaba asta o precauti in plus este sa pui lanseta cu varful in substrat langa mal , pentru a sta cat mai aproape de grund firul si sa nu il agati atunci cand recuperezi montura Feeder-ului sau in momentul unui drill.

Si uite asa o sa ai vizibilitate maxima asupra locului in care vrei sa pescuiesti , nadesti la punct fix si vei arunca la punct fix fara sa mai faci calcule de distanta directie sau sa iei N+1 repere.Cel putin eu unul nu am, ajuns sa fiu asa de meserias incat sa pot spune ca din 10 lanseuri 9 le voi face exact in acelas loc , mereu exista o marja de eroare de 1-3 m care conteaza enorm atunci cand strang pestii pe un vad si tu dai pe langa :lol:

PS:Poti folosi si un waggler pe post de plutitor dar ai mari sanse sa il strici , cel mai bine este daca ai gasi in comert unul special concepul pentru asta , ceea ce caut si eu de ceva vreme .. pana atunci ma descurc cu improvizatii :lol: :lol: :lol:

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Lun 27 Apr, 2009 1:02 pm 
    Neconectat

o mulineta de calitate nu iti va afecta firul pus in clip. urma care ramane pe el dupa ce l-ai scos din clip este superficiala, iar daca e cazul de ruptura, va ceda struna si nu firul.
    pescuiesc de ceva timp la match si la feeder cu firul dupa clip si NICIODATA nu a cedat firul, ci struna. iar cel mai des de la nodul carligului sau la 2, 3 cm de carlig (daca am prins multi pesti si forfacul a fost solicitat).

majoritatea nadeloc pt feeder incep sa lucreze imediat ce au atins apa, daca tu recuperezi 3, 4 m dupa ce feederul a cazut in apa nu mai obtii acelasi efect si risti sa imprastii nada pe o suprafata prea mare.
    pe un lac cu vegetatie/stuf, pestii trebuie cautati de obicei chiar langa acestea. daca nu folosesti clipul, nu exista sa nu arunci in ragalie cel putin de cateva ori intr-o zi.

creionul alb este intradevar foarte util, nu numai sa marchezi firul ci si adancimea apei pe batz. daca firul este mai deschis la culoare prefer sa il marchez cu merker permanent, nu se sterge asa de repede si nu rigidizeaza firul in acel loc.

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Lun 27 Apr, 2009 2:12 pm 
    Neconectat

nu stiu de unde ai inteles ca eu recuperez momitorul dupa ce am lansat .....nu cred sa fi scris asa ceva , in plus de asta am spus ca am oarece probleme cu orientarea dupa repere , dar in momentul in care am un vat cu marker sau cand epscuiesc langa stuf/papura ma transform in Robin Hood :lol: :lol: :lol: si asta pentru ca pescuind la spinning am fost nevoit in multe situatii sa invat sa calculez distanta/viteza nalucii si sa o franez inainte sa agata copacii sau stuful , acelas lucru il fac si cand pescuiesc la feeder , urmaresc montura in zbor si o franez treptat pana cand aceasta va ateriza mereu la punct fix.

Repet , problemele mele privitoare la precizia lansarilor incep atunci cand iau repere de pe malul alaturat , nu cand am reper in imediata vecinatate a vadului :wink:

Este perfect adevarat ceea ce spui , ca se va rupe struna nu linia principala (asta in cazul in care esti deja in drill) dar daca va apuca vreun monstrulet sa o ia la sanatoasa si sa nu apuci sa il scoti din clip vei avea o problema.Consider ca este o chestie de gusturi cu punerea firului in clip si este un ulucru ce iti poate provoca neplaceri chiar si daca sunt sanse mici pentru asta.Atata timp cat exista alternative care ma feresc de aceste neplaceri nu vad de ce nu le-as folosi :lol: o grija in minus nu a ucis pe nimeni :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Cat priveste nada pe care o folosesti pentru momitor , inca odata depinde de pescar cum o prepara , marele avantaj al nadelor uscate este ca sunt extrem de versatile , le poti face cum vrei sa se desfaca imediat ce intra in contact cu apa sau la cateva minute dupa sau daca preferi dupa mai mult de 10-12 min.
    Alt lucru ce va face ca nada sa se desfaca mai greu este folosire aditivilor lichizi , care sunt dulci si lipiciosi si vor forma o pelicula la suprafata bulgarelui de nada ce il va proteja pentru o scurta perioada de timp sa nu se desfaca.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
    Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2