• HOME
  • REVISTA
  • EXPO AVENTURI
  • COMPARATOR PRETURI
  • FORUM
  • Pagina de start a forumului lapescuit.net
    Forum Pescuit - Aventuri La Pescuit
    Forum Pescuit, discutii pescuit, balti de pescuit, lansete, mulineta, momeli, nada si partide de pescuit.

Acum este Lun 22 Dec, 2014 4:41 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
    Autor Mesaj
     Subiectul mesajului: nada de platica
    MesajScris: Sâm 03 Iun, 2006 9:50 pm 
    Neconectat

ziceti si voi cam ce si cum folositi intrun concurs pe o pista cu platica si ceva babusca de talie medie. (de ex. bezid)

eu am folosit cu multa incredere Trabucco Super Bremes, dar din pacate fara rezultate miraculoase asa cum am auzit la altii.
    mult mai bune rezultate am avut cu VdE Gold-Pro Bream si cu inca o nada de la VdE tot speciala de platica si rosie la culoare (nu mai stiu cum se numeste :oops: ). pe aceste nade am avut si prezentari de exemplare mari, cu Trab. Super Bream or intrat doar platicutze, in ciuda faptului ca are o granulatie mai mare.

de Sensas ce spuneti? eu nu am incercat inca nimic de la ei.

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Sâm 03 Iun, 2006 11:56 pm 
    Neconectat

incearca!!!

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Dum 04 Iun, 2006 9:57 am 
    Neconectat

eu folosesc numai sensas de ani de zile si sunt multumit de ea

ti-as recomanda un amestec de etang (cca 50 -60 %) cu bremes si super bremes. in apa cu care inmoi nada adauga 10 % aromix bream. ca aditivi praf super bremix sau unix - un plic de 300 gr la 3-5 kg de nada uscata(am folosit cu rezultate foarte bune brasem blanc dar numai vara). la sfarsit poti pudra nada cu putin concentrix brasem.

modul de preparare este foarte important. prima oara amesteci nada si o omogenizezi bine, dupa care o umectezi si o sitezi. o lasi putin sa-si traga apa dupa care daca este cazul o mai umectezi putin folosind un pulverizator. abia dupa ce ai umectat-o adaugi aditivii praf, iar concetrix-ul pudrezi doar inainte de a face bulgarii.

cand este foarte cald afara poti incerca sa colorezi nada in alb (cu putin tracix). acesta se amesteca cu nada inca de la inceput (inainte de umectare)

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Dum 04 Iun, 2006 4:43 pm 
    Neconectat

mersi
    o sa imi iau si eu, dupa ce epuizez stocurile :roll:
    da cei ala " concentrix brasem" si la ce ajuta? :oops:

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Dum 04 Iun, 2006 7:06 pm 
    Neconectat

e un fel de aditiv (brasem) foarte concentrat. e un praf un flacoane mici. daca ai un catalog sensas il gasesti acolo.

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Lun 05 Iun, 2006 11:05 am 
    Neconectat

Scuze ca intervin Romică, dar cine-şi permite un plic de 300gr aditiv la 3-5kg de nadă?
    eventual cei cu magazine sau într-un concurs.

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Lun 05 Iun, 2006 6:05 pm 
    Neconectat

Intrebarea de la inceput era ce se foloseste in concurs! Ori e de stiut ca intru-un concurs trebuie si sacrificii!

Sus

Subiectul mesajului: Re: nada de platica
    MesajScris: Lun 05 Iun, 2006 6:22 pm 
    Neconectat

eu am folosit cu multa incredere Trabucco Super Bremes, dar din pacate fara rezultate miraculoase asa cum am auzit la alti...
    Scuzama ca intervin ......te intreb doar daca esti convins ca ai procedat bine atunci cand ai pregatit nada trabucco super bremes?

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Lun 05 Iun, 2006 7:09 pm 
    Neconectat

eu sunt ferm convins ca prepar nada bine, in general.
    am facut-o ca si orice alta nada, am puso in galeata am amestecato , am adaugat apa pana ce o avut o cansistenta buna, am sitit-o, am lasato 15 20 min sa-si ia apa. la sfarsit inainte de a face bulgari am adaugat viermi.
    bulgarii se spargeau cam pe fundul apei. :wink:

un prieten a folosit cu rezultate bune nada de platica de la Maver. am vazut-o si eu si mi-a placut cum miroase si arata.

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Lun 05 Iun, 2006 7:55 pm 
    Neconectat

Da Aline ai dreptate eu n-am citit prima frază scrisă de Alex doar ce a spus Romică! sorry Romică :cry: !

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Lun 05 Iun, 2006 8:47 pm 
    Neconectat

@alex dan

din modul tau de preparare al nadei inteleg ca nu folosesti TTX , ceea ce intr-un concurs este esential. Sfatul meu este sa nu il lasi pe afara(TTX-ul) si mai mult decit atit o sa gasesti TTx cu diferite granulatii (cel de la VdE) in functie de pestele la care te adresezi.
    Pentru platica , la 1 kg de TTX , foloseste 2 litri de apa (de pfreferat din balta din care urmeaza sa pescuiesti - cea de la retea sau imbuteliata este cu clor ) si o sticluta de 0.75 litri de aditiv lichid Sensas Atrasix Brems care o diluezi in cei 2 litri de apa . O sa mai ai nevoie de 5 kg nada uscata si vei obtine cei 17 litri de nada umectata acceptata in concursuri (pentru nada uscata romica ti-a dat deja varianta optima)
    TTX-ul se pune la imoiat separat cu cei 2 litri de apa (cel putin 1 ora ) si se adauga pe rind in nada uscata si omogenizata (de tipul adaugi un pumn de ttx imoiat , amesteci nada , iar un pumn de TTx iar amesteci ...pina il termini pe tot , nefiind indicat sa golesti tot TTx-ul deodata peste nada uscata , dupa care sitezi tot amestecul , il lasi cam 10 min si constati daca mai trebuie sau nu umezita)
    spor la treaba!!!

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Lun 05 Iun, 2006 9:15 pm 
    Neconectat

am uitat eu de TTX, sry! de regula folosesc, numai ca la noi nu se gaseste decat de la trabucco si cu granulatie mare.
    chestia cu apa de la robinet nu o suport nici eu.

am spus cam cum am procedat sambata la concurs. am fost 6 "sperante" din care oricum 6 mergeam mai departe si in cazu asta am facut umpic de economie :oops: :oops:
    am folosit doar 4kg de nada uscata (trab. super bremes) si o punga de 500g de canepa prajita si macinata VdE + viermi. am mai dat cu prastia cateva pelete, viermii nu am putut sai lansez cu prastia pt ca batea vantul prea tare.
    dupa mansa I am stabilit de comun acord sa facem doar jumatate din mansa II pt ca ploua si era vreme urata de tot.

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Lun 05 Iun, 2006 9:25 pm 
    Neconectat

folositi "mixer de nada"? ce parere aveti?
    mie unul mie greu sa amerstec nada cu mana cand ii vorba de cantitati mai mari si vreau sa imi fac rost de asa ceva.

am vazut la cineva un pulverizator sensas special pt nada. unde pot gasi si eu asa ceva?
    am acasa un pulverizator industrial, ii identic cu unul special pt nada doar ca are in varf niste site fine care s-au infundat. si nu ii comod sa desfund sitele din 3 in 3 pulverizari :roll:

mersi

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Mar 06 Iun, 2006 12:09 am 
    Neconectat

daca consideri ca nu ai suficiente bagaje si mai ai chef sa cari dupa tine si o "masina de gaurit" .....???? de ce nu?

...sau dupa ce ai facut odata amestecul , imparte-l in doua galeti si amesteca-l mai departe ......... ce zici ??????

pulverizator gasesti la selgros sau praktiker , la raionul gradinarit , sint identice cu cele originale :wink:

Sus

Subiectul mesajului: NADA ACCESIBILA
    MesajScris: Mar 06 Iun, 2006 9:59 am 
    Neconectat

:shock: unii dintre noi avem tendinţa să ne aruncăm la nume de firmă .... mai mult decât la produsul propriu zis.....
    Am să sugerez aici că şi nada produsă de firme nu atât de faimoase ca SENSAS sau VDE, ori RAMEAUX, ori.....pot să dea rezultate extraordinare la plătică
    Chestiunea cu situaţia din concurs ...nu vreau să o discut în mod special deoarece nu mă număr printre acei veterani mult târşâiţi prin competiţii......dar eu unul pescuiesc şi caut plătica cam peste tot pe unde umblu....
    NADA pe care personal o utilizez cu mare placere şi care are efectul dorit este MAROS MIX.
    Producătorul maghiar are deja o gamă diversificată de nade pentru plătică eu recomand un amestec MAROS MIX XXL DEVER + MAROS MIX DEVER + MAROS MIX FEEDER, iar acolo unde sunt şanse sa apară babuşca MAROS MIX EXTRA.
    Materialul uscat îl amestec aşa cum aminteşte şi Adi Suciu cu TTX adică turtă de porumb care se hidratează înainte cu circa 30 minute cu circa 3
    litri apă amestecată cu aditivii doriţi eu unul folosesc vara VDE Brasem 1/2 flacon la 3 litri apă.
    În TTX -ul aflat la muiat mai adaug şi pelete de Vanilie tot de la Maros Mix
    care se impregnează şi ele cu apa aditivată.
    Amestec nada uscată cu TTX MUIAT in cantitati mai mici , treptat folosesc tot TTX-UL şi la final dup ce am omogenizat tot amestecul ......... ufffff :shock: dacă ai mixer este ideal..... aşadar după omogenizare împart cantitatea de nadă în două părţi.
    Apoi vine altă parte urâtă a acestei ocupaţii.....sitarea nadei pentru omogenizare şi uniformizare.
    Dacă nada uscată are în compoziţie ...aşa cum este la Maros Mix XXL DEVER particule de pesmet englezesc fluorescente, nu mai este nevoie de adaos cu acest material. Eu unul sunt foarte multumit de această nadă şi am folosit-o în nenumărate rânduri
    Dacă platica vizată stă intre ape atenţie la umzirea ulterioară a nadei
    dacă vreţi nada pe fund de asemenea
    Asta este o variantă de nadă pentru platică
    :wink:

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
    Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2