• HOME
  • REVISTA
  • EXPO AVENTURI
  • COMPARATOR PRETURI
  • FORUM
  • Pagina de start a forumului lapescuit.net
    Forum Pescuit - Aventuri La Pescuit
    Forum Pescuit, discutii pescuit, balti de pescuit, lansete, mulineta, momeli, nada si partide de pescuit.

Acum este Lun 22 Sep, 2014 2:11 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
    Autor Mesaj
     Subiectul mesajului: oblete?
    MesajScris: Dum 05 Feb, 2006 4:47 pm 
    Neconectat

urmaresc de multa vreme si cu mult interes discutiile de pe acest forum.
    v-as fi recunoscator sa-mi impartasiti din vasta dvs. experienta urmatorul lucru: o reteta buna de nada pt. oblete, home-made.
    va multumesc. :)

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Dum 05 Feb, 2006 7:52 pm 
    Neconectat

eu cele mai faine partide la oblete le-am avut la munte,pe mures,in zona defileului muresului,unde nu era nevoie de nici o nada specializata pt oblete,numai niste mamaliga amestecata cu putina nada cumparata sau cu putin pesmet,si cu o cutie de viermi poti prinde cateva sute in 2-3 ore!
    iarasi o smecherie e cu splina de porc data prin masina de tocat si amestecata cu faina de malai sau cu orice fel de nada praf pana devine omogena si nelipicioasa!merge in general la orice specie de peste,dar la obleti am avut rezultate deosebite,parca se bateau care sa manance mai repede!in loc cu apa adanca am prins bine si scobar si morunas cu splina de porc!

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Dum 05 Feb, 2006 8:59 pm 
    Neconectat

cea mai ieftina nada de oblete o faci prin inmuierea a 1-2 paini. dupa ce s-au umflat scurgi apa, adaugi malai si amesteci pana ce obtii consistenta dorita. daca mai adaugi si putin lapte praf e mai mult ca perfecta.

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Dum 05 Feb, 2006 9:17 pm 
    Neconectat

multumesc mult pt. sfaturi.
    eu folosesc de ceva timp o combinatie de biscuiti,faina de malai,seminte de floarea soarelui si canepa(prajite si macinate),alune, tarate de grau, lapte praf, budinca.
    m-ar interesa ceva asemanator dar cu specificarea aproximativa a cantitatii folosita din fiecare componenta.
    inca odata, multumesc mult !!!

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Lun 06 Feb, 2006 12:16 am 
    Neconectat

cosmin sper sa nu te superi pe mine,dar eu sa fiu sincer n-as strica canepa pe oblete!nu cred ca e un peste fff pretentios,asa ca dupa parerea mea o nada ieftina e mult mai indicata!precizez ca eu nu pescuiesc la oblete decat cand merg la munte unde sunt milioane si nu trebuie sa ma chinui ca sa-i prind

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Lun 06 Feb, 2006 6:24 am 
    Neconectat

Cu mai multi ani in urma, cind in competitii atit la noi cit si afara prima obletele, nadele destinate pescuitului acestui peste erau foarte cautate si cele mai sofisticate. Acea perioada ce pina in 90 a fost cea mai propice acestui pescuit. Atunci s-au perfectionat mult si nadele in general, cele de oblete atingind maximul. Si in anii care vor venii sint convins ca obletele va revenii in competitii. E destul sa se faca excluderea articolelor care inlatura obletele dintre pestii urmariti, si imediat obletele va reintra in drepturi. La noi e mare saracie de peste, rubezianul nu a prins si va prinde greu pt ca lipseste aceasta masa de peste careia ii este destinata scula. Putine locuri unde se preteaza asa ceva. Asta e si motivul pt care s-a eliminat din anume probe obletele. Ex am participat la competitii in care 2 din 3 manse erau fara oblete. Se aruncau obleti la peste 100 gr bucata si se retineau REGINE cit penita. De asta e gindirea celor organizatori la virf. Obletele va trebuii sa intre in drepturi si atunci se va pescuii la liber si tehnica invingatoare isi va spune cuvintul. Asa ca in materie de pescuit oblete , nadele de calitate nu sint de loc ieftine. Sint destul de laborioase si destul de scumpe. Nu m-as aventura sa spun dar pe mine de multe ori o nada buna pt oblete ma costa cel mai mult. Dar consider ca nu faceti nade pt competitie. Cea mai amre treaba care trebuie rezolvata in pescuitul obletelui este aceea a tehnicii. Vergi, fire cirlige plute miscare coordonare si apoi se poate trece la specializare. Pofta vine mincind.

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Lun 06 Feb, 2006 8:55 am 
    Neconectat

Da, cea mai importanta pb. in pescuitul obletelui e tehnica, dar odata stapanita, pescuitul obletelui este plin de surprize. Ex, dn. Barta la semifinala la Bezi 2005 a prins 4,x kg oblete(loc 1/sector), cantitate neegalata de pescuitul la rubezian. Eu,de vreo 4 ani, la o faza locala a concursului de pescuit, am iesit in de fiecare data in 'top3', prinzand oblete, majoritatea concurentilor prinzand 'ceva' scobar. Ceea ce nu reusesc prea bine e mentinerea norului de nada intrucat se pescuieste pe Cris intr-un loc cu o curgere destul de rapida, de aceea sunt interesat (intrigat) de componentele nadei mai exact proportii.
    Va multumesc...

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Lun 06 Feb, 2006 9:02 am 
    Neconectat

cosminsz scrie:
    Ceea ce nu reusesc prea bine e mentinerea norului de nada intrucat se pescuieste pe Cris intr-un loc cu o curgere destul de rapida, de aceea sunt interesat (intrigat) de componentele nadei mai exact proportii.
    Va multumesc...

Dacă pescuieşti la oblete pe apă curgătoare singura modalitate de a menţine norul este să nădeşti f.f. frecvent, cu nadă cât iei în trei degete. O componenetă de bază într-o nadă de oblete este făina de crisalide de viermi de mătase, dacă reuşeşti să o procuri (producătorii de nade au în oferta lor aşa ceva).

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Lun 06 Feb, 2006 9:10 am 
    Neconectat

Adrian Mihut scrie:
    O componenetă de bază într-o nadă de oblete este făina de crisalide de viermi de mătase, dacă reuşeşti să o procuri (producătorii de nade au în oferta lor aşa ceva).

Multumesc. E o sugestie interesanta. O sa incerc sa o aplic.

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Lun 06 Feb, 2006 9:53 am 
    Neconectat

pentru nor foloseste prafuri gen budinca sau lapte praf. daca ai posibilitatea sa procuri niste colorant de nada alb sau galben ar fi indicat sa adaugi putin in nada.

si asa cum spunea mihut, pentru a tine obletele pe vad, trebuie sa nadesti des. cand nu era limitata cantitatea de nada am avut concursuri unde am folosit 2 galeti sensas de 17 lt pe mansa. la oblete nu conteaza foarte mult ce pui in nada, ci cantitatea si frecventa nadirii. daca ai auzit de cazuri cand s-a nadit cu nisip, sa stii ca nu-s povesti. in pescuitul obletelui merge.

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Lun 06 Feb, 2006 4:15 pm 
    Neconectat

Cosminsz,o alta componenta de baza ar fi nuca de cocos,cea ptr. prajituri de presarat pe deasupra.O prajesti putin,atat cat sa-i starnesti aroma,si amestecata cu gris,pesmet si faina de biscuiti in cantitati egale,acuma tu stii cam cat ti-ar trebui la o partida,n-are rival.Atentie la nadit,putin si des ptr.a intretine cardul pe loc.Sa vezi pe Dunare ce obleti mari sunt...iasa o conserva din ei de te lingi pe degete!

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Lun 06 Feb, 2006 7:12 pm 
    Neconectat

Buna si eu concurez de cativa ani la Oradea dar nu te cunosc dupa nume dar sigur nu ai fost niciodata acolo pentru ca daca erai in top 10 te stiam nu in top 3 :).

"Eu,de vreo 4 ani, la o faza locala a concursului de pescuit, am iesit in de fiecare data in 'top3', prinzand oblete, majoritatea concurentilor prinzand 'ceva' scobar".

Ca si informatie utila faza locala si cea pe judet se tine de cativa ani buni incoace pe balta de la Les si din cate stiu eu acolo nu a fost nici in era mezozoica scobar ,si obletii is raritate acolo.

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Lun 06 Feb, 2006 8:55 pm 
    Neconectat

tudor octavian scrie:
    Buna si eu concurez de cativa ani la Oradea dar nu te cunosc dupa nume dar sigur nu ai fost niciodata acolo pentru ca daca erai in top 10 te stiam nu in top 3 :).

Asa, informativ, in Bihor mai sunt si alte localitati (orase) unde se tin faze "locale" :D
    Probabil ca ne-am intalnit si la Lesu...

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Lun 06 Feb, 2006 9:00 pm 
    Neconectat

BAI BAIETI.... DISPUTA SE INCINGE. Nu am timp si nici posibilitatea sa intru iin amanunte. De la nisip la crisalide si ....HOP la COCOS.Mai bine spuneati de COPOS. Hai sa lasam povestile. Vreti oblete sus, vreti oblete intre, vreti oblete jos. Astea sint nadele. Este oblete de talie mare care nu are concurenta...atunci sus. Crisalida e ceva SUBLIM, dar se vede ca nu aveti habar ce e chestia asta. COCOS, ....DE UNDE D..cu ati scoso...nu mai stiu. Ingredientele sint f importante. Ce zicea cineva de gris sau de biscuit...astea sint ingrediente care sint anti...oblete. C se poate adunsa si la chestia asta ceva oblete ...Iara chestia cu norul...nici nu va imaginati cit de important e norul pe curgatoare...stiti care e valoarea luyi...ei bine daca nu 0 atunci f aproape de 0.Norul este f important pe ape statatoare sau f aproape de statator. Curenti slabi si uneori....da doamne ascendeti. In rest ai nor ai 0 pesti. In apa curgatoare numai un DEMENT poate sa gindeasaca(daca are cu ce) sa alunge pestele creind un anume NOR....Si ca sa nu ramina careva pe ginduri...norul atrage pestele care o data cu deplasarea acestuia se deplaseaza si pestele. Adica daca ai nor E OK, POATE PT VECINUL TAU CARE VA PRIMII NORUL DE NADA IMPREUNA CU PESTISORII....mult doriti. Oricum mai e loc de gindire. Eu sa fiu al naibii daca nu m-as bucura sa am un astfel de concurent amonte de mine....dar sa aiba si nada....nu stifturi

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Lun 06 Feb, 2006 11:15 pm 
    Neconectat

Da ai dreptate .
    Concurezi la ALESD ca parca acolo se tinea concursul pe Cris ?
    Cand ai fost ultima data la faza pe judet la LES?

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
    Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2