• HOME
  • REVISTA
  • EXPO AVENTURI
  • COMPARATOR PRETURI
  • FORUM
  • Pagina de start a forumului lapescuit.net
    Forum Pescuit - Aventuri La Pescuit
    Forum Pescuit, discutii pescuit, balti de pescuit, lansete, mulineta, momeli, nada si partide de pescuit.

Acum este Vin 29 Aug, 2014 2:14 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
    Autor Mesaj
     Subiectul mesajului:
    MesajScris: Mar 13 Noi, 2007 2:02 pm 
    Neconectat

Pentru un pescuit in perioada VERII, procedez in felul urmator:
    -caut ape care au o adancime destul de mare 3-4-5 metri sau rupturi in zona unde pescuiesc(se pot gasii prin sondarea apei-chiar daca pierdeti vremea 30 de minute se merita :wink: )
    -daca in zona de unde pescuiesc se gasesc si plauri cu atat mai bine (nu sunt de neglijat)
    -trebuie sa tinem cont ca in aceasta perioada datorita dezvoltarii plantelor si algelor in apa, aceasta nu mai este asa de limpede ca primavara ci incarcata de particule care pot camufla destul de bine orice fir(deci putem renunta la fineturi, dar respectand un anumit standard)
    Nu zic ca fineturile trebuiesc abandonate! Ci doar ca pe astfel de ape ne putem folosi si de un fir mai gros.Eu folosesc pentru pescuitul la pluta fir de maxim 0.18, iar pentru lanseta pe fundul apei 0.30.(inca nu am prins peste care sa-mi rupa astfel de fire :lol: , poate cine stie......mai tarziu imi schimb optiunea :lol: ). Cert este un lucru, asa cum am observat, nu pestele rupe firul, ci pescarul...! Deci cu ajutorul unei vergi destul de bune si a unei mulinete pe masura se poate scoate din apa orice peste, rabdare sa ai.
    -carligele pe care le folosesc sunt in general marimea 12-14 pentru caras(deci putin mai mari fata de perioada precedenta) in care pun ca momeala: mamaliga, rame, viermusi,...etc in functie de ceea ce am auzit(vazut) de la diversi pescari si de nada pe care o folosesc.
    De-a lungul timpului am observat ca pe apele unde pescuiesc,(ma feresc sa o spun ca o regula generala) carasii cei mai mari prefera mamaliga taiata cubulete.Observatie se bazeaza pe faptul ca la viemusi poate sa vina si caraselul, dar la o momeala de dimensiuni mai mari nu prea se inghesuie sa o inghita ci numai o ciuguleste :P (in plus mai sunt si obletii....)
    -ca nada am mers pana acum pe cea de la Van den Eyde pt diverse specii cum ar fi(platica ,crap) fiind niste nade aromate (nu zic ca altele nu ar fi,dar la asta am prins :wink: )care pot stimula orice caras, platica,....
    Pescuitul la lanseta pe fundul apei il practic mai mult din curiozitate deoarece imi place mai mult cel la Pluta (se vede mai repede daca ai peste pe vad si iti poti da seama la ce momeala merge mai bine prin simpla inlocuire, si in plus mi se pare si mai precis-ca pescuit intr-un singur loc-cel la fundul apei :o aruncare mai nefericita iti poate plasa momeala in cu totul alt loc decat cel nadit,acum depinde si de indemanare, dar exista intotdeuna acel dar.....)

P.S. Astept si alte postari, inclusiv si pentru pescuitul de primavara care nu cred ca a fost dezbatut asa cum as fi vrut, dar......

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Lun 19 Noi, 2007 8:45 pm 
    Neconectat

Sal . Eu am dat pe 1 canal asta vara la rama si am prins niste bucati destul de frumusele . Cel mai bine carasu trage pe ploaie ( eu asa stiu ) .

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Mar 27 Noi, 2007 9:20 am 
    Neconectat

Nimeni nu mai pescuieste caras?!! Hmmmmmmm........... :roll: :?: :!: :cry: Probabil este mai mult crap in balti si nu stiu eu?! :oops:

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Mar 27 Noi, 2007 9:40 am 
    Neconectat

Eu pescuiesk la caras, cat despre crap nici n-am vazut :) daraminteri sa prind :shock:

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
    Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2