• HOME
  • REVISTA
  • EXPO AVENTURI
  • COMPARATOR PRETURI
  • FORUM
  • Pagina de start a forumului lapescuit.net
    Forum Pescuit - Aventuri La Pescuit
    Forum Pescuit, discutii pescuit, balti de pescuit, lansete, mulineta, momeli, nada si partide de pescuit.

Acum este Vin 18 Apr, 2014 8:15 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
    Autor Mesaj
    MesajScris: Lun 30 Mar, 2009 6:52 pm 
    Neconectat

Deschid acest topic pentru a cere sfaturi despre cum sa pastreaza ramele mai mult timp. Treaba sta in felul urmator am strans rame de gunoi cam pentru un an intreg de pescuit, le-am pus intr-o galeata de 40L cu gunoi putred in beci. Cam ce trebuie sa fac ca sa le am si mai incolo pentru ca am patit ca se faceau ca si cum le-as fii tinut intr-o cutie la soare .

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Lun 30 Mar, 2009 7:20 pm 
    Neconectat

intuneric ,umezeala constanta ,rece, din cand in cand zatul de la cafea varsat peste ele.

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Lun 30 Mar, 2009 8:59 pm 
    Neconectat

Auzeam ca art trebui varsat lapte din cand in cand pe ele , e adevarat sau e ...?

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Lun 30 Mar, 2009 9:05 pm 
    Neconectat

ionete06 scrie:
    Auzeam ca art trebui varsat lapte din cand in cand pe ele , e adevarat sau e ...?

In primul rand nu le pastra decat in cutii de lemn. Vezi ca au la depozite, poti sa iti confectionezi si tu fara probleme. In al doilea rand, mult pamant. Restul e ok...
    Nu mai folosi plasticul!
    Am pastrat rame negre 10 zile in delta, fara probleme, la +36 grade. De vreo doua ori le-am uitat si la soare....
    Dar lemnul a facut totul!

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Lun 30 Mar, 2009 9:23 pm 
    Neconectat

am mutat discuţia la Staţionar

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Mar 31 Mar, 2009 7:44 am 
    Neconectat

Da , din cind in cind laptic . Gunoiul in care le pastrezi sa fie pe cit se poate de aceeasi consistenta cu cel din care recoltezi rimele la care poti sa adaugi frunze uscate farimitate sau ( ...si ) rumegus . Nu trebuie umezeala in exces si , decit sa dozezi gunoiul pe verticala in galeti sau cutii de vopsele de mari dimensiuni , e mai indicat sa-ti construiesti ( cum se spunea mai sus ) o lada din lemn , nu prea inalta dar spatioasa . Ca temperatura cred ca 15-18 grade e destul .

www.plutePandy.ro
    Imagine

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Mar 31 Mar, 2009 8:00 am 
    Neconectat

Salut. Dece vrei sa le tii ca pe puscariasi ? Fa-ti o crescatorie corespunzatoare nevoilor tale si vei avea rame la discretie tot timpul anului de toate marimile( mari si mici).Se face foarte usor si se intretine la fel. Daca vrei sa stii cum scrie pe google: crescatorie rame si citeste
    Numai bine. Mircea13

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Mar 31 Mar, 2009 8:05 am 
    Neconectat

Nu vreau neaparat sa le tin ca pe puscariasi da acuma fiind primavara am imprastiat gunoiul prin gradina si nu m-am rabdat sa nu strang ramele. Acuma treaba e sa le pastrez .Cele care le-am strans in toamna au trait in galeata pana acuma.

Sus

Subiectul mesajului: rime
    MesajScris: Mar 31 Mar, 2009 8:53 am 
    Neconectat

http://denis68.e-monsite.com/rubrique,r ... 49902.html

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Mar 31 Mar, 2009 2:30 pm 
    Neconectat

@ ionete06:
    http://www.organicagcentre.ca/DOCs/Vermiculture_FarmersManual_gm.pdf
    http://www.wormcomposting.ca/getting-started/
    http://www.powen.freeserve.co.uk/Guides/WormCom.htm
    mai am si alte link-uri, insa nu reusesc sa le postez. am scris ceva pe forumul asta, in topicul " rotauge" si aicihttp://pescuitul.110mb.com/rame_pescuit.html
    e suficient sa cauti pe google " cresterea ramelor", "ferma de rame " etc si sa selectezi ce iti e accesibil.

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Mar 31 Mar, 2009 3:52 pm 
    Neconectat

Multumesc mult .Maine o sa adoug cartofii si sper sa fie ok.

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Mar 31 Mar, 2009 6:43 pm 
    Neconectat

Eu le tin in doua galeti de plastic, in pivnita.Importanta este forma galetilor, sa nu fie inguste si inalte, ci din contra, plate, cele ramase de la dispersit sunt ideale.
    Cel mai important: gunoiul trebuie schimbat cam la trei saptamani, sa contina cat mai multe resturi vegetale...
    Eu asa procedz de ani de zile, cand merg la platica, dintr-o galeata scot 2-3 kg rama curata, care taiata cu foarfeca si bagata in nada e ca bomba atomica.
    Respecte.........

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Mar 31 Mar, 2009 7:48 pm 
    Neconectat

Cel mai bine am reusit sa le pastrez cu zat de cafea inducit cu zahar care se toarna peste gunoiul din galeata cu rame(sper sa nu rideti dar nu e la misto :D ) daca o sa incercati o sa ramineti surprinsi cit de bine se pastreaza :!: :!:

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Mar 31 Mar, 2009 9:04 pm 
    Neconectat

laptele praf ( sau lichid)adaugat cu moderatie stimuleaza ramele, asta e stiut de vre-o 200 de ani, cred ca efectul asta il are si zatul de cafea. totul e sa ai ce sa le dai sa manance( mananca mult, crede-ma), sa ai vase etanse( ca sa nu fuga, si totusi sa poata respira, deci plasa fina, gauri de 1mm) temperatura cam de 10 -20 g celsius si sa nu fie aglomeratie. citeste cu atentie link-urile pe care le ai la dispozitie, gasesti cam tot ce ai nevoie.
    depinde si de specia ramelor. daca sunt rame luate din gramada de balegar, le hranesti cu gunoi de grajd descompus( care nu degaja gaze toxie ). daca sunt rame gasite la sapatul spatiului verde, in pamant care nu a vazut gunoiul de grajd, alea le poti hrani cu frunze descompuse( acum se gasesc din belsug prin gradini sau parcuri).

Sus

Subiectul mesajului:
    MesajScris: Mar 31 Mar, 2009 10:54 pm 
    Neconectat

In saptamaniile urmatoare o sa fac un mic recensamant cand le shimb pamantul(gunoi putred) si atunci o sa mai pot trage niste concluzii .

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
    Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2